HABER

Atatürk Havalimanı Charter Uçuşlara Açıldı

Yolcu sayısındaki azalma nedeniyle Atatürk Havalimanı yabancı charter firmalarının uçuşlarına da açılıyor.

Atatürk Havalimanı Charter Uçuşlara Açıldı

Türkiye'de geçen yıl yaşanan darbe girişimi, Rusya ile yaşanan gerginlik ve Atatürk Havalimanı başta olmak üzere farklı yerlerde düzenlenen terör saldırıları havacılık sektörünü olumsuz etkiledi.

Türk Hava Yolları'nın çok sayıda uçağının yetersiz yolcu yüzünden sefer yapamadığı iddia edilirken daha önce Türk Hava Yolları uçuşlarının yoğunluğu nedeniyle charter (tarifesiz) uçuşlara kapatılmış olan Atatürk Havalimanı da yeniden bu uçuşlara izin verme kararı aldı.

Kararı okumak için: https://docs.voanews.eu/tr-TR/2017/05/18/9b52fb91-222e-4525-91b6-80a9e62c7ce4.pdf

Sivil Havacılık Genel Müdürü vekili Bahri Kesici tarafından ilgili kurumlara gönderilen bir yazı ile Atatürk Havalimanı'nın yeniden charter uçuşlara açılması talimatı verildi. Yazıda Kesici, 2014 yaz döneminde alınan ve yoğunluk nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın charter uçuşlara kapatılması uygulamasının yürürlükten kaldırıldığını duyuruyor. Kesici, Atatürk Havalimanı'nın kapasite arttırımı ile iç ve dış hatlardaki mevcut yolcu ve uçuş trafiğindeki azalmanın da etkisi ile limanın yeniden charter uçuşlara açılması talimatını veriyor.

Buna göre uluslararası havayolu şirketlerinin ve charter uçuş yapan firmaların Atatürk Havalimanı'na iniş kalkışlarına yeniden izin verilerek azalan yolcu sayısı arttırılmaya çalışılacak daha önce Türk Hava Yolları'nın yoğun kullanımı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nı kullanmalarına izin verilemeyen daha küçük çaplı havayolu şirketleri bu durumdan duydukları rahatsızlığı sık sık dile getiriyorlardı.

Geri Dön