Atatürk Havalimanı saldırısını yapan IŞİD'lilerden korkunç İstanbul planı

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede IŞİD'in İstanbul'u yakıp yıkmak için hedef aldığı kritik lokasyonların haritası çıktı.

Atatürk Havalimanı saldırısını yapan IŞİD'lilerden korkunç İstanbul planı

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran 2016'da terör örgütü IŞİD (DEAŞ) tarafından düzenlenen ve 45 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili 46 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin kabulüne karar verdi.

3 KEZ KEŞİF YAPMIŞLAR

Saldırıyı gerçekleştiren ve aynı evi paylaşan 3 IŞİD'li bombacının saldırıdan önce Atatürk Havalimanı'nda, Haziran ayında farklı günlerde 3 kez keşif yaptıkları ortaya çıktı.

TAKSİ ŞOFÖRÜNE 'ANTALYA'YA TATİLE GİDİYORUZ' YALANI

ATEŞ EDERKEN GÜLMÜŞLER

Atatürk Havalimanı'a giderken bindikleri taksinin şöforüne “Antalya'ya tatile gidiyoruz" diyen 3 teröristin, saldırı esnasında çevreye gelişi güzel ateş ettiklerini ve güldükleri de tanık polisin beyanıyla iddianamede yer aldı.

257 SAYFALIK İDDİANAMEDE NELER VAR?

Şüphelilerin, öldükleri için haklarında ek takipsizlik kararı verilen 3 IŞİD'li bombacı terörist ile telefonda görüşmelerinin tespit edildiği belirtildi.

Şüphelilerden ele geçirilen dijitallerinde yapılan imaj çalışmalarında IŞİD terör örgütünün sözde bayrakları, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen patlamaya ait fotoğraflar, IŞİD mensubuna ait kişilere ait fotoğraflar, canlı bomba yeleklerine ait fotoğraflar, canlı bomba yeleği giymiş şahıs fotoğrafları, IŞİD'in sözde liderine ait fotoğraflar, medyada da yayınlanan, infaz fotoğrafları ve kafa kesmede kullanılan bıçaklara ait fotoğrafların olduğu kaydedildi.

ŞÜPHELİNİN CEP TELEFONU İNCELENDİ

İddianamede şüpheli Levent Uysal'ın bombacı terörist Rakhım Bularov ile olaydan bir gün önce telefonyla görüştüğü belirtilerek şüpheli Uysal'ın ifadesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda ve kanunlarında adaletsizlik olduğunu, bu sebeple anayasa ve kanunları benimsemediğini beyan ettiği belirtildi.

EBU HANZALA'NIN SES VE VİDEO DOSYALARI TELEFONUNDAN ÇIKTI

El kaide ve IŞİD yanlısı olan ve Ebu Hanzala olarak bilinen Halis Bayancuk'un sohbetlerinin ses ve video dosyalarının şüpheli Uysal'ın telefonunda olduğu da ifade edildi.

TUNUSLU ŞÜPHELİDEN TOPLU TAŞIMA DURAKLARINI GÖSTEREN HARİTA ÇIKTI

Tunus vatandaşı şüpheli Belgacem Bensalem'in cep telefonu üzerinde yapılan imaj çalışmalarında örgüte ait fotoğrafların yanı sıra muhtemel saldırı planlamalarının yapıldığı değerlendirilen İstanbul'da toplu taşıma duraklarını gösteren Zeytinburnu, GrandBazaar, Eminönü, Taksim, Sultanahmet ve Dünya Ticaret Merkezi (Atatürk Havalimanı) isimli bölgelerin daire içerisine alındığı harita olduğu ifade edildi.

Yine Taksim, Sultanahmet, Zeytinburnu ve Atatürk Havalimanı'nın da işaretli olduğu başka bir haritanın da tespit edildiği vurgulandı.

SES KAYDINDA, DURAKLARDA KONUŞMAMASI GEREKTİĞİ DİKKATLİ OLMALARI İSTENMİŞ

Tunuslu şüpheli Bensalem'in telefondaki ses kayıtlarında, IŞİD militanlarının emir aldığı sözde emirlerden bahsedildiği, her yerde istihbaratın olduğunu, dikkatli olunması gerektiğini, sokaklarda ve duraklarda konuşulmaması gerektiğini içeren konuşmaların bulunduğu, İstanbul'dan çatışma bölgesi Suriye'ye nasıl geçileceğine dair IŞİD militanlarına verilen direktifler ile parasal konuların konuşulduğu görüşmelerin bulunduğu kaydedildi.

HARİTAYI TANIMADIĞI BİRİNDEN ALMIŞ

Tunuslu Şüpheli Balgecam ifadesinde haritayı tanımadığı bir kişiden aldığını, 31 Mayıs 2016 tarihinde Atatürk Havalimanı'ndan giriş kaydınının olduğunu, Türkiye'ye illegal yollardan giriş yapmadığını, Türkiye'ye oturum izni alıp çalışmak ve Avrupa'ya gidebilmek maksadı ile geldiğini beyan ettiği ifade edildi.

ÖRGÜT İÇİNDE KULLANILAN KELİMELER VE ANLAMLARI

İddianamede şüphelilerin kendi aralarında örgüt terminolojisi içerisinde kullanılan hitap şekillerini tercih ettiği vurgulandı. İşte Şüphelilerin kullandığı kelimeler ve anlamları:

Akhi (ahi) : Kardeş (erkekler için)

Uhti : Kardeş (kızlar için)

Biat : İtaat (koşulsuz bağlılık)

Yol : Çatışma bölgelerine gidilebilecek gizli illegal güzergahlar.

Yol yapmak : Çatışma bölgelerine gidilebilecek illegal yolu ayarlamak.

Yol emiri : IŞİD/DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere çatışma bölgelerine giden gruba liderlik eden kişi.

Varaka : Para transferinde parayı çekmek için kullanılan belge, dekont.

Makar : Merkez, IŞİD/DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere ülkemize gelen yabancıların geçici olarak kullandığı ikamet.

Madafa : Güvenli ev.

Muhacir : IŞİD/DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere ülkemize gelen yabancılar.

Emir : Bir bölgedeki örgüt üyelerinden sorumlu, üst düzey yönetici.

İstişhad eylemi : intihar eylemi(canlı bomba eylemi)

Tağut : Allah'ın hükümlerine göre hükmetmeyen (genelde devlet görevlisi ve T.C. devleti için kullanılır)

Tekfir : Bir kişiyi kafir ilan etme.

Mescid : Örgüt üyelerinin toplantı yapmak ve örgüt ideolojisini aşılamak amacıyla kullandıkları yer.

Devlet : IŞİD/DEAŞ terör örgütü.

İslam Devleti : IŞİD/DEAŞ terör örgütü.

Aşağı : Çatışma bölgeleri.

Ribat : Nöbet.

Hicret : Çatışma bölgelerine giderek IŞİD/DEAŞ terör örgütüne katılmak.

Dar'ul küfür : Küfür toprakları (Türkiye ve demokrasi rejimi ile yönetilen diğer ülkeler.

Dar'ül İslam : IŞİD/DEAŞ terör örgütünün kontrol altında tuttuğu topraklar.

Lecne : Komite, IŞİD/DEAŞ terör örgütünde bir yönetim birimi.

Hüccet : Delil.

Künye : IŞİD/DEAŞ terör örgütü üyelerinin kendilerine verdikleri takma ad, kod adı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Bu ülkede en kolay şey yabancılaın oturum izni alması.. Sadece İstanbul Aksarayda polis pasaport kontrolü yapsa yarısından fazlasını kaçak diye yakalaması lazım.. Bu ülkeye bu kadar kolay giriş çıkış olmaması lazım. Elini kolunu sallayan memlekette.. Birde bizden daha rahata dolaşıyorlar.. Yazık
Haklısın birader istanbulda aksaray'da polis bize kimlik soruyor ama özbek, kırgız, gürcü, Afrikalılara kimlik sormuyor onlara neden kimlik pasaport sormuyorsunuz diye kimlik sordukları zaman cevap verince devlet işini sen mi öğreteceksin bize komünist misin? bölücü müsün diye saçma sapan cevaplar veriyorlar Resmen kaçak yabancıların ülkede elini sallaya sallaya şehrin göbeğinde gezmesine bu AKP hükümeti izin veriyor kendi vatandaşına 2'inçi sınıf insan muamelesi yapıyor kendi ülkemizde madur duruma düşürüyor bizleri ne diyeyim yazıklar olsun bunlara oy verip bizi bu durumlara düşürenlere de..
ve ebu hanzala hala dışarıda geziyor hatta kelepçesiz gözaltına almışlardı, yazıklar olsun devleti bu hale getirenlere
AKP PKK VE İŞİD E ARKA ÇIKMAYA DEVAM ETSİN.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler