Atatürk Havalimanı'nda AKP mitingi

İSTANBUL (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a geldi. Çanakkale'deki programının ardından İstanbul'a hareket eden Başbakan Erdoğan'ı taşıyan özel uçak Ana saat 22.35 sıralarında Atatürk Havalimanı'na indi.

Erdoğan'ı İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve diğer protokol üyeleri karşıladı. Başbakan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan ve bazı bakanlar da eşlik etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda binlerce vatandaş tarafından karşılandı. Yaptığı konuşmada, Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine bugün dünden daha yakın olduğunu söyleyen Erdoğan, "İleri demokrasiyi yakalayamadığımız sürece, ileri ekonomiyi de yakalayamayız" dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AK Parti'nin kapatılması istemiyle dava açılmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a geleceğini öğrenen binlerce vatandaş, Atatürk Havalimanı'nı miting alanına çevirdi. Başbakan Erdoğan, çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce vatandaş tarafından tezahüratlar eşliğinde karşılandı. Gündüz saatlerinden itibaren otobüslerle İstanbul'un çeşitli ilçelerinden Atatürk Havalimanı VIP Salonu önüne gelen vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları, parti bayrakları ve çeşitli pankartlarla Başbakan Erdoğan'a tezahüratta bulundu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın da hazır bulunduğu karşılamada konuşan Erdoğan, bu haftanın Şehitler Haftası olduğunu hatırlatarak, "93 yıl önce bağımsızlık mücadelesinde, istiklal mücadelesinde ecdadımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Çanakkale'de işgalci güçlere karşı o kahramanlık destanını yazmış ve böylece ülkemiz bu günlere gelmiştir. Bu bir bağımsızlık mücadelesiydi, varlık yokluk mücadelesinden varlığın bugünlere taşınmasıydı. İnanıyorum ki Türkiye şimdi de aynı şekilde geleceğe, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda azim ve kararlılığını sürdürüyor" diye konuştu. Bu mücadelenin ekonomi ve demokrasi boyutu olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "İleri demokrasiyi yakalayamadığımız sürece, ileri ekonomiyi de yakalayamayız. 5 yıl içinde eğer ekonomide hedefe her geçen gün daha fazlasıyla ulaşıyorsak, bilinsin ki Kopenhag siyasi kriterleriyle başlayan süreç bunun en önemli etkenidir" dedi.

Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine bugün dünden daha yakın olduğunu söyleyen Erdoğan, "Fakat benim, siz İstanbullular'dan bir isteğim var. Biz kimseye nefretle bakmıyoruz. Biz kimseye kırgın değiliz. Yaradılanı yaradandan ötürü sevme anlayışıyla varız. Ne etnik ayrımcılık, ne sosyal ayrımcılık bizim ilkelerimizde yok. Yola çıkarken de bunu söyledik. Bugün de bunu söylüyoruz. Yarın da bunu söyleyeceğiz. Hep beraber, el ele, omuz omuza yere daha sağlam basarak inşaallah Türkiyemizin aydınlık yarınlarına yürüyeceğiz. Durmak yok, yola devam diyorum" ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından Erdoğan, yoğun tezahürat ve alkışlar arasında eşi Emine Erdoğan ile birlikte Üsküdar'daki evine gitmek üzere havalimanından ayrıldı.