HABER

"Atatürk logosu neden kaldırıldı?"

"Atatürk logosu neden kaldırıldı?"

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Yeni Asır Gazetesi logosundan Atatürk heykelinin çıkarılmasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Anadol, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'e "Yeni Asır Gazetesi logosundan Atatürk heykelinin çıkarılması ticari bir ihtiyaçtan mı yoksa siyasi bir ihtiyaçtan mı kaynaklanmıştır?" sorusunu yöneltti.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, ATV-Sabah ihalesini ve Yeni Asır Gazetesi'nin logosunda bulunan Atatürk heykelinin kaldırılmasını gündeme getirdi. ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesinin, tek bir firmanın ihaleye katılması açısından toplum tarafından sorgulandığını ve "şaibeli" bir süreçten sonra Başbakan'a yakın bir grubun ihaleyi kazandığını kaydeden Anadol, "şaibeli ihale süreci tamamlanmadan, Sabah-ATV grubu içerisinde satışı sözkonusu olan Yeni Asır Gazetesi'nin logosunda bulunan İzmir Cumhuriyet Alanında yer alan ve 9 Eylül'ün simgesi haline gelen Atatürk Heykeli kaldırılmış, oluşan tepkilerden sonra tekrar Gazete logosuna eklenmiştir" dedi. Bakan Ekren'e "Yeni Asır Gazetesi logosundan Atatürk heykelinin çıkarılmasının ticari mi yoksa siyasi bir ihtiyaçtan mı kaynaklandığını soran Anadol ayrıca şu sorulara da yanıt istedi:
"Eğer ticari bir ihtiyaçtan kaynaklandı ise ihale süreci tamamlanma aşamasında olduğuna göre, böyle bir girişimde bulunulmasının gerekçeleri nedir? Logo değişikliği neden ihaleyi alan grubun kararına bırakılmamıştır? Eğer bu değişiklik siyasi bir ihtiyaçtan kaynaklandı ise kamu otoritesi eliyle, bir siyasi hareketin düşüncelerinin halka benimsetilmesi demokratik rejimin gerekleri ile bağdaşır mı? Bu talep siyasi iktidardan mı yoksa ihaleyi kazanan Çalık grubundan mı gelmiştir?"
Anadol, Atatürk heykelinin logodan çıkarılmasında sorumluğu olan TMSF yetkilileri hakkında ne gibi işlemler yapılacağını da sordu. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön