YURTHABER

Atay: Okumak Hayatı Yeniden Keşfetmektir

Kırıkkale Kütüphane Müdürü Zeliha Atay, okumayan, düşünmeyen, fikir üretmeyen bir toplumun ne gelişmesi ne de...

Atay: Okumak Hayatı Yeniden Keşfetmektir

Kırıkkale Kütüphane Müdürü Zeliha Atay, okumayan, düşünmeyen, fikir üretmeyen bir toplumun ne gelişmesi ne de kendi geleceğine yön vermesinin mümkün olacağını söyledi. Atay, “Okumak hayatı yeniden keşfetmektir. Okumak, sevgi, saygı ve hoşgörü sahibi olmak demektir. Kısacası okumak yaşamın ta kendisidir.” dedi.

26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası dolayısıyla İl Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Programda, Güzel Sanatlar Lisesi konser verdi. İl Kütüphane Müdürlüğü’nün 2011 yılında yaptığı çalışmaların slaytları izlendi.

Programda konuşma yapan Atay, “Bilgi toplumuna dönüşmeyen bir toplumun küreselleşen dünyaya ayak uydurması mümkün değildir. Tekdüze olmuş toplumlar sorgulamaz, yeni bilgilere ulaşma çabasına girmez ve sorunlara başka perspektiflerden bakamaz.” diye konuştu. Okuma kültürünün her insanda olması gerektiğini söyleyen Atay, “Tekdüzelikten kurtulmanın ilk şartı toplumun çoğullaşmasından geçer. Toplumların çoğullaşması; içlerinde konulara farklı yaklaşabilen ve sorgulayabilen, insanları barındırmasıyla mümkün olur. Hızla değişen dünyadaki yeniliklere ayak uydurabilmek için bilgi toplumuna dönüşmek, dönüşen toplumu ise çoğullaştırmak gereklidir. Bu da ancak ve ancak bilgi ile mümkün olur.” şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler