HABER

Ateş, Ankara’daki hava kirliliğini sordu

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Başbakan Erdoğan’a Ankara’daki hava kirliliğini sordu.

Ateş Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Ankara’da yıllardır çözüm bulunamayan hava kirliliğinin, havaların soğumasıyla yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Kent genelinde ve bazı bölgelerde yoğunlaşan hava kirliliğinin doğalgaz kullanımının yaygın olmayışı, kalitesiz kömür kullanımı ve araçların egzoz gazlarından kaynaklandığını söyleyen Ateş “Ankara’da doğalgaz fiyatları konusunda ülkemizin en pahalı illerinden biridir. Doğalgazın pahalı olması özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı kömür kullanmaya mecbur ederken, kalitesiz kömür kullanımı Ankara’yı hava kirliliğinde Türkiye’nin ilk sıralarına taşımaktadır. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu tarafından yapılan düzenlemeyle BOTAŞ’ın doğalgaz dağıtım tedarikçiliğindeki tekelin sona ermesi ve rekabete izin verilmesi, bazı illerimizde doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesine neden olmuştur. Bu kapsamda İzmir, Burdur, Isparta, Eskişehir’de doğalgaz fiyatlarında yüzde 35’e varan indirim yapılmıştır.”dedi. Ateş Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Ankara’da doğalgaz kullanan konut ve işyeri sayısı nedir? Konutunda veya işyerinde doğalgaz bağlantısı ve tesisatı olduğu halde kömür kullanan konut ve işyerlerinin sayısı nedir? Vatandaşlarımızın ısınmada doğalgaz yerine kömürü tercih etmesinin, doğalgaz fiyatlarının pahalı olmasından kaynaklandığı iddiası doğru mudur? Ankara’da hava kirliliğine ilişkin Aralık 2009, Ocak 2010 veriler nedir? Ankara’da bu yıl içerisinde yakalanan kaçak kömür miktarı nedir? Bu kömürlerin kalitesi konusunda yapılan bir çalışma var mıdır? Bu kömürlerin akıbeti ne olmuştur? 2008–2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da dağıtılan kömür miktarı nedir? Bu kömürler hangi usulle hangi firmalardan satın alınmıştır? Dağıtım ihalesi yapılmışsa hangi firmalara hangi usulle verilmiştir? Dağıtılan kömürlerin kalite ve kükürt oranı ile ilgili analiz yapılmış mıdır? Ankara’da 2008 ve 2009 yılı için Kasım ve Aralık aylarında doğalgaz tüketimi ne olmuştur? Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması için kömür yerine doğalgaz yardımı yapılması düşünülüyor mu? Hava kirliliğinin başta kanser olmak üzere yol açtığı hastalıklar nelerdir? Son yıllarda Ankara’da kanser vakalarında ve astım olan çocuk sayısında artış olduğu iddiası doğru mudur? Diğer illerimizde olduğu gibi Ankara’da da doğalgaz fiyatlarında indirim yapılacak mıdır? İndirim yapılması için bir girişiminiz olacak mıdır? “

ANKA

Geri Dön