HABER

Atilla Olgaç hakkında soruşturma başlatıldı

LEFKOŞA (İHA) - Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç hakkında, Türkiye'nin taraf olduğu Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda soruşturma başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, Olgaç'ın bir televizyon programında "1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda biri esir 10 Rum'u öldürdüğü" yönündeki sözleri üzerine, işlenen fiilin Türk Ceza Kanunu'nda doğrudan bir karşılığı bulunmamasına karşın, Türkiye'nin de taraf olduğu Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi doğrultusunda soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Olgaç'ın katıldığı program kayıtları izlenecek ve ifadesi alınacak ardından soruşturma dosyası Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Genel Müdürlüğü aracılığıyla Cenevre Savaş Suçları Mahkemesi'ne gönderilecek. Cenevre Savaş Suçları Mahkemesi, Olgaç'ın dosyasını inceledikten sonra suç tespit ederse yargılanmasına başlanacak.

Oyuncu Olgaç ateşkes sırasında topçu asteğmen olarak adaya gelmiş ve topçu birliği bulunmayan Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayına verilmişti. Kıbrıs'ta savaşı yaşayanlar, birinci harekatta üç misli kuvvetle göğüs göğse muharebe eden birliğin ikinci harekatta ihtiyat olarak tutulduğunu ve Lefkoşa'nın savunmasına devam eden alayda görev yapan Olgaç'ın piyade birliğinde ancak topçu gözetleyicisi olabileceğini, bunun da Rumlarla teması sağlayamayacağı görüşünü savunuyor ve iki ay sonra psikolojik bozukluğu nedeniyle Türkiye'ye iade edilen Olgaç'ın doğru söylemediğini ifade ediyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön