Atina sokakları çöplerle doldu

ATİNA (İHA) - Atina'da çöpçülerin grevi dördüncü gününü doldurdu.

Belediye işçileri, hükümetin emekli sandığında gitmeyi öngördüğü anayasa tasarısını protesto etmek amacıyla Atina sokaklarındaki çöpleri toplamayarak grev yaptı.
İşçiler, aynı zamanda çalıştıkları iş ortamının sağlık dışı olduğunun devlet tarafından kabul edilmesi gerektiğini de öne sürdü.

Market sahibi Kostas Kalamıyotu, yaptığı açıklamada "Gördüğünüz gibi mağazamın yanında, sesimi çıkartmıyorum diye gelen geçen herkes çöpünü buraya atıyor. Kimsenin grevini desteklemiyorum. Belediye'nin her sokağa daha fazla çöp bidonu koyması gerekiyor. Kaç sokağın çöpü burada toplanıyor şimdi" şeklinde düşüncelerini ifade etti. Bir başka Yunanlı Polikseni Tairiou ise "İşçilerin grevini her zaman destekliyorum. Onlar haklıdır, ancak bu durum için ne diyebilirim ki sadece sabretmemiz gerekiyor" diyerek çöpçülerin grevini desteklediğini ifade etti.

Atina sokaklarının çöp yığınına dönmesinden dolayı çevre sağlığının tehlikede olması, halkın endişe duymasına sebep olurken, özellikle manav ve mini market yakınlarında çöplerin toplanmaması, mağaza sahiplerinin tepkilerine yol açtı.Manav sahibi Yorgos Narkua "Gördüğünüz gibi sebzelerin olduğu yere 1 metre mesafede çöp yığını var. Kokmaya başladı ve insanlar kokudan dolayı uzak duruyor. Mikropların içerisindeyiz. Yunanistan adına utanıyorum" dedi.