HABER

Atlı kızaklar sefere başladı

KARS (İHA) - Türkiye'nin 2 bin 300 metre gibi en yüksek yerleşim birimi olan Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nde kar yağışıyla birlikte ulaşımda atlı kızaklar kullanılmaya başladı.

Çetin geçen kış şartlarında motorlu araçların etkisiz kaldığı bölgede, atlı kızaklar piyasaya çıktı. Merkezde ve bağlı yakın köyler arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapılan atlı kızaklar yolda kalma riski olmadığı için büyük rağbet görüyor. İlçede kışla birlikte sayılarında artış gözlenen atlı kızaklar, taşıtların çıkamadığı her yere rahatlıkla gidebiliyor. Eski Fayton Meydanı'nda toplanan kızakçılar, ilçe merkezinde yolcu taşıma için 1.5, ton başına yük nakli için de 4 milyon lira ücret alıyorlar. Kızak taşıma ücretlerinin motorlu araçlara göre yüzde 30 oranında daha ucuz olduğu bildirildi. İlçeye bağlı köylere ulaşım için de mesafeye göre ücret alınıyor.

Yolcular, kış aylarında kızakların önemli bir ulaşım aracı olduğunu belirterek, araçların ulaşamadığı yerlere sıkıntı çekmeden gittiklerini söylediler. Kızak sürücüleri de kış aylarında yolcu ve yük taşıdıklarını belirterek, müşterilerinin kendilerine cep telefonları vasıtasıyla ulaştığını belirttiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler