HABER

"Atlı mobil vinç" yaptı

MARDİN (İHA) - Mardin'de, ekonomik sıkıntı yüzünden asansör kiralayamayan bir vatandaş, kurduğu iskeleye makara bağlayıp kiraladığı atla bir kamyon dolusu kumu evinin çatısına çıkardı.

Kayacan semtinde ikamet eden 45 yaşındaki Nezir Altun, evinin çatısını sıvamak için ilginç bir yöntem kullandı. Çatılara inşaat malzemelerinin çıkartılmasında kullanılan elektronik asansör yerine komşusunun atını kiralayan Altun, evin çatısına kurduğu makaralı iskeleyi ata bağlayarak, bir kamyon dolusu kumu evinin çatısına çıkardı. Çevredekilerin meraklı bakışlarına aldırış etmeden işe koyulan Altun, ipin diğer ucuna bağlı olan atı 50 metre yürüterek makara yardımıyla yükselttiği kum dolu tekneyi evin çatısına çıkarırken, kum dolu tekneyi boşaltmak ise çatıdaki oğluna düştü.

İcat ettiği bu sistemi "atlı mobil vinç" olarak adlandıran Altun, bu yöntemle elektronik asansöre ödenmesi gereken bin 500 YTL masraftan kurtulduğunu ifade ederek, "Atatürk bile demiş; 'Türk insanı zekidir' diye. Asansöre ödeyecek para bulamayınca 'atlı mobil vinç' yapma düşüncesi doğdu bizde. Daha önce bu yöntemi köyde kullanıyorduk. Caddeden geçen birçok arkadaşım, bunun için beni tebrik etti. Bunun örnek olmasını diliyorum. Türk insanının soğukkanlı düşündüğü zaman neleri başarabileceğini bir kez daha gösterdiğim için mutluyum. Türk insanı zekidir. Yeter ki düşünme ortamı bulsun, önüne konulan bütün engelleri aşar" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön