HABER

ATO'dan ilginç araştırma

ANKARA (İHA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Irak Savaşı'nın 2003 yılında Türkiye'ye maliyetinin 20 milyar doları aşacağını ve 10 yıl içinde bu rakamın 150 milyar doları bulabileceğini belirterek, "Olası Irak savaşında 2003 yılında her Türk vatandaşının cebinden 350 dolar çıkacak" dedi.

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada 12 ayrı parametreyi değerlendirdiklerini buna göre Irak harekatının Türkiye'ye ilk yıl maliyetinin ürkütücü rakamlara ulaşacağını kaydetti. Buna göre Irak savaşının verdiği tedirginlik nedeniyle iç borçlanma faizlerinde yaşanacak 5 puanlık bir artışın 2003 yılında Türkiye'ye 1.3 milyar dolar, 10 puanlık bir artışın 2.6 milyar dolar yük getireceğini ve petrolün varil fiyatlarında yaşanacak 5 dolarlık bir artışın ise Türkiye'ye 1 milyar dolarlık ek bir yük getireceğini ifade etti.

Bunlara ek olarak Türkiye'nin ihracatta 6 milyar dolar ham petrol ithalatında 2.5 milyar dolar turizmde 6 milyar dolar, üretimde azalma nedeniyle 2.7 milyar dolar askeri harcamalarda 1 milyar dolar petrol boru hattında 400 milyon dolar, müteahhitlik hizmetlerinde 400 milyon dolar taşımacılıkta 800 milyon dolar, sınır ticaretinde 600 milyon dolar kayıpla karşı karşıya kalınacağını tahmin ettiklerini belirten Aygün, mültecilere ilişkin yapılacak harcamaların ise, 250 milyon dolara yakın bir bedel tutacağını kaydetti. Bu parametrelerin alt alta toplanmasıyla operasyonun Türkiye'ye maliyetinin 20 milyar doları aştığını gelecek yıllar itibariyle toplam kaybın ise 150 milyar doları bulmasından endişe ettiklerini kaydeden Aygün, şunları söyledi:

"Anlaşılıyor ki Amerika bu operasyonu yapacaktır. Türkiye bu savaşın içinde yer alsa da almasa da bu zarar karşımıza çıkacaktır. O zaman yapılması gereken bu zararın tazminatıdır. Ancak yitirilecek yaşamlar hiç bir fatura ile karşılanamaz. Amerika ile esas müzakere edilecek konu Türk askerinin güvenliği ve yaşamı olmalıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön