HABER

NASA'nın 2018 AH adlı asteroid hakkında uyarıda bulunduğu iddiası

İsrail gazetesi The Jerusalem Post'ta yayınlanan "Hiroşima'ya bırakılan atom bombasından 800 kat daha güçlü asteroit Dünya'ya yaklaşıyor" haberi sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bazı medya kaynaklarında da "NASA'nın asteroidin Dünya'ya çarpacağı uyarısında bulunduğu" bilgisinin yer alması panik yarattı. Kısa sürede Türkiye’de de trend haline gelen haberin doğru olmadığı ve NASA’nın bu yönde bir duyuru yapmadığı ortaya çıktı.

NASA'nın 2018 AH adlı asteroid hakkında uyarıda bulunduğu iddiası

İsrail gazetesi The Jerusalem Post, 26 Kasım’da NASA kaynaklarına dayandırdığı haberinde atom bombasından daha güçlü olduğu söylenen ve 2018 AH olarak bilinen bir asteroidin Dünya'ya yaklaştığını duyurdu.

Haberde asteroidin, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 800 kat daha güçlü olduğu ve Aralık ayı sonlarında Dünya'ya yaklaşacağı öne sürülürken Türkiye’de de birçok yayın organında NASA’nın konu hakkında açıklama yaptığı veya uyarıda bulunduğu iddia edildi.

Sosyal medyada da hızla yayılan haber, kısa sürede trend olarak geniş kitlelere ulaştı.

NASA'NIN AÇIKLAMASI YOK

NASA’nın internet sitesinde 2018 AH hakkında yakın tarihte yapılmış hiçbir açıklamanın olmadığı görülürken The Jerusalem Post’un haber kaynağının NASA açıklaması değil, ölçüm sistemlerinden edinilen yorumlar olduğu ortaya çıktı.

NASA: 2018 AH DÜNYA'YI TEHDİT EDEN GÖK TAŞLARI ARASINDA DEĞİL

NASA'nın Dünya'ya zarar verme olasılığı bulunan gök taşlarını kamuya açık olarak yayınladığı raporunda ise 2018 AH yer almıyor.

NASA liste

22 üye ülkesiyle uzay çalışmaları yürüten Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) duyuruları ve risk listesinde de 2018 AH ile ilgili yakın zamanda hiçbir uyarı yer almadığı görüldü.

DÜNYA'DAN UZAKLAŞIYOR

NASA verilerine göre, 2018 yılında Dünya'ya en yakın mesafede olan asteroidin, Dünya'ya yaklaşmadığı tam tersi 2105 yılına kadar Dünya'dan uzaklaşmasını sürdürmesi bekleniyor.

asteroit tablo


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön