Attığı Müslümanlar tweet'i dünyayı karıştırdı

İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins'in bugün attığı bir tweet ortalığı karıştırdı.

Attığı Müslümanlar tweet'i dünyayı karıştırdı

Dawkins'in 3 saat önce paylaştığı, "Dünyadaki tüm Müslümanların aldığı Nobel ödülü sayısı Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Trinity Koleji mensuplarının aldığından azdır. Gerçi onlar [Müslümanlar] da Orta Çağ'da harika şeyler yaptılar" tweet'i büyük gürültü kopardı.

Ateizm savunusuyla bilinen ve bir dönem yazılarının içeriği nedeniyle internet sitesine Türkiye'den girişler yasaklanan Dawkins, bu tweet'i yüzünden ağır eleştirilere maruz kaldı.

Bir takipçisi Dawkins'i ırkçı ve bağnaz olmakla suçlarken Twitter'da "Müslümanlar bir ırk mıdır?" tartışması başladı.

Bu eleştirilere Dawkins birkaç tweet'le daha yanıt verdi:

"Bir kişiye görüşleri yüzünden saldırabilirsiniz. Ama ilginç bir gerçeği ifade ettiği için? Kim derdi ki tek bir Cambridge koleji..."

"Müslümanlar bir ırk değildir. Sahip oldukları ortak değer bir dindir. Trinity [Koleji] yerine Yahudilerle kıyaslamayı tercih eder misiniz? Google'layın."

"Evet ben de [Nobel] barış ödüllerinin tartışmalı olduğuna katılıyorum. Belki de onları listeden çıkarmalıydım. Çıkarmayı yapın ve sonuçların ne olduğuna bakın."

"Cambridge Trinity Koleji ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa dışında dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla Nobel ödülüne sahip."

"Neden bir başka gruptan değil de Müslüman Nobellilerden bahsettim? Çünkü sık sık a) toplam sayıları b) bilimleri hakkında sık sık övünmeler duyuyoruz."

"Birçok insan ateistlerin kaç tane Nobel aldığını soruyor? Araştırmak gerek. Ben de bilmek isterim. Sanıyorum ki oranı çok yüksektir ve artmaktadır."

"Sonradan kabul edebileceğiniz bir şey bir ırk değildir. Basit bir olguyu ifade etmek bağnazlık değildir. Ve uzak geçmişte Müslümanlar bilimde harikaydı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 86 yorum
adam doğru söylemiş ben de müslümanım ama evet müslümanlar geçmişte ilimde edebiyatta dünyada öndelermiş ama şimdi bakıyorsunuz müslüman ülkelerde karışıklık iç savaş yobazlık ne ararsanız var, bence bu adamı eleştireceğimize iğneyi kendimize batırp silkelenelim ve tekrar eskisi gibi olmanın yollarını araştıralım
ab ve abd müslüman ülkelerden kanlı ellerini çekmelidir.Halifelik acilen geri gelmelidir,buna yobazlık diyen şarlatanlar ilk evela kendilerine baksın hristiyanların bölünmemesinin tek sebebi papa lık tır .yani onların halifeliğidir.İslam ülkeleri tıpkı BÜYÜK OSMANLI İMPARATORLUĞU zamanında olduğu gibi güçlenmesinin yegane şartı budur.
Zaten hepiniz adamı yüceltmişiniz eleştiren yorumcu yok ,acaba islam ülkelerinde çıkan bu isyanların sebebi ,kendileri mi yoksa, dış müdahaleler mi araştırmak lazım
Ateist adama hak verirken şunu da düşün.Allah tanımaz bir adamın düşüncesi ne kadar doğru olabilir.Bu gün Nobel barış ödülünü kimler veriyor kimlere veriyor.Bunların çoğu siyasi....Matematiği kim buldu.müslümanlar.Uzaya ilk kim gitti.amerika.ne ile.Matematik ile.Nobeli kime verirlerse versinler.Batılıların yaptığı her matematik işleminde biz patent hakkı olarak 1 kuruş alsaydık batının üzerinde bunların iç çamaşırı bile kalmazdı.
Adam haklı eski zamanlada matematikte astronomide tıpta çok büyük ilerlemeler yapıldı arap dünyasında, ondan sonra Kur'an'ın ilme ve bilime verdiği önemi hiçe sayıp, gawur icadı kavramı ortaya atıldı ve yüzyıllardır mağra devrini yaşadı müslüman alemi.. Bunu dile getirmek bağnazlık değil, gerekliliktir, yoksa müslüman alemi birkaç yüzyılı daha mağralarda geçireecek..
soyunuzu sopunuzu dersimde ULU ÖNDER ATATÜRK tam temizleyememiş anlaşılan ama fark etmez biz hallederiz evelallah
KOKMAYA BAŞLADINIZ ARTIK
Gitgide yozlaşan bir islam alemi olduğu için , bu adam doğru konuşuyor.Nasıl Selçuklular daha Türkse , daha adilse , Osmanlı'da çoğu şey bozulmuşsa , İslam aleminde de öyle olmuş.Vakti zamanının o islam bilginleri yerini son zamanlarda isyanlarıyla ünlü arap ülkelerine bırakmıştır. Adam sonuna kadar haklı konuşmuş.Taraflı olup kızmak yerine,adamın haklılığını kabul etmek lazim gelir.
İSLAM ALEMİ DİNLERİN EN ÜSTÜNÜ VE SON PEYGAMBER HZ MUHAMMED İN DİNİDİR.HİÇBİR ZAMAN BOZULMAMIŞ VE BOZULMAYACAKTIR.SADECE MAYASI BOZUK OLANLARIN ANLAYAMAYACAĞI KADAR İNCE VE DETAYLIDIR.ÇOK ŞÜKÜR Kİ YARADANIMA MÜSLÜMAN BİR KİMLİKTE DÜNYAYA GELDİM.
maalesef Müslümanlar kan dökmeyi miras edinmişler kendilerine. İslamiyet İslamiyet olmaktan çıkmış gelenek-görenek ve tarikatlar dinine bürünmüştür, halbuki orta çağda Müslüman bilim adamlarının kitapları Avrupa üniversitelerinde okutuluyordu. sonra imam_ı gazali çıktı bu bişlim adamlarını dinden attı(aforoz) gazaliden sonrada İslamiyet gelenek görenekdini haline dönüp tarikat savaşlarına dönüştü.
DOĞRU KONUŞYOR
zaman gelecek dunyaya hakım olacak muslumanlar o zaman yasar ısen ne dıyeceksın acaba
emeviler kur'anı kötüye kullanarak zaten cahil ve fakir olan halkı hurafelerle doldurarak aslından sapıtmışlar eh işte sonuç bugün ortada okumayan bir milletin sonucunda bu lafları yeriz.vede böyle yönetiliriz.
HANGİ NOBELİN KİME VERİLDİĞİ O KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR.İÇLERİNDEKİ OSMANLI KORKUSUNU BASTIRABİLMEK ADINA BU TÜR ZIRVALIKLAR HEP OLACAKTIR.ÖNEMLİ OLAN BUNLARI VERENLERİN DEDELERİ BİZİM HANLARIMIZIN ETEKLERİNİ ÖPMELERİDİR.BÜTÜN MESELE BURDA YATIYOR.HALA İÇLERİNDEKİ YARALAR İYİLEŞMEMİŞ BUNLARIN....YAZIKKİ İÇİMİZDE BİLE HALA BU KEFENELERİ ALKIŞLAYANLARIN OLMASIDIR.2023 BEYLER OSMANLININ RUHU TEKRAR CANLANIYOR NE YAPSANIZDA ARTIK BUNU ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ...........................
takmışsınız bir osmanlıya,vahdettin ingiliz gemisiyle kaçtı,unuttun mu..yurdu ingilizlere teslim etti.atatürk'ün sayesinde bu ulusta müslüman olarak yaşıyoruz..osmanlı padişahlarının çoğunun annesi hıristiyandır..kardeşini boğdurtan adamlardan ne hayır gelir...
bu demeçlerden sonra seninde abdestsiz lanetlenmiş ALEVİ zımbırtısı olduğun belli oluyor boşuna kıçınızı yara etmeyin askeriyede de yargıdada kamudada bütün pislik aleviler temizleniyor artık bundan gayri çapulculuktan öte gidecek bir makamınız kalmadı.ELHAMDÜLİLLAH İSLAMIN ASKERLERİ GERİ DÖNDÜ BİYERLERİNİZDEN ÇATLAYIN ARTIK.YADA ŞAH İSMAİLLE BERABER YAVUZHAN SULTAN A ARKADAN SALDIRDIĞINIZ GİBİ SALDIRACAK EMPARYALİST GÜÇLERE DOMALIN. DOMALIN Kİ BİZİMDE SİZİ GEBERTMEMİZE VESİLE OLSUN.
namodiq sen ne aşşağılık bi herifmişsin ya sen niye Türkiye'de yaşıyorsun ki?!özlemini çektiğin aşırı -radikal şeriatla yönetilen geri kalmış afganistan,iran gibi ülkelerde yaşa oraları tam sana göre senin gibi bölücü şerefsizlerin bu topraklarda işi ne!
Söz söylediğin bir kişiye cevap olmaktan çıkmış, bir topluluğu aşağılamaya dönüşmüş.Bir mümin olarak senin söylediğin sözlerden utanıyorum. Bu ne bölücülük, bu ne kendini beğenmişlik, bağnazlık...
Sn. mamobdig. kardeşim, öncelikle sizin ağzınızdan lağam kokuları geliyor. eğer o kadar temiz, namuslu vb. iseniz. Türkiye de yaşayan, ama sizden farklı düşünen insanlara ve inanışlara saygı göstermeniz. gerekmektedir. siz öncelikle 25 milyon aleviden zorla aldığınız. din paralarını iade etmeniz gerekmektedir. haram paralarla yapılan ibadethane ve okullarda yaptığınız ibadet ne ölçüde geçerli olacaktır. ben bugüne kadar kılınan hiçbir ibadetin geçerli olduğuna inanmıyorum. bunun karşılığını sizler öbür dünya da. misliyle hesabını vereceksiniz.
allah seni başımızdan eksik etmesin richard dawkins büyük adamsın
Şu saçma yorumları görünce de adama hak vermemek mümkün değil. Ya adam istatistiklerle konuşuyor siz bilimsel olmayan kompleksli sözlerinizle...
evrimi kanıtlayan 1 tane bulgu yok ki. bir canlının başka canlıya dönüştüğünü kanıtlayan 1 tane fosil bu zamana kadar çıkmadı çıkmaz da. kompleksli sözlerle konuşşa ne olur. evrimcilerin savundukları şeye gerçekten kendilerinin bile inandığını sanmıyorum. bu kadar bilimsel bir zamanda tesadüfen bir canlının olma olasılığı (en basit tek hücreli canlı için bile) 10 üssü 99 dur. bu da matematikte imkansız demektir. örnek verecek olursak bir teneke yığınının rüzgarın etkisiyle yuvarlanarak şu an en gelişmiş savaş uçağına dönüşme olasılığı bile bir kuşun kendi kendine oluşma olasılığıdan daha çok..
Nobeli kalkıp müslümana vermek istemezler ayrı mesele. Ancak orhan yumuşak pamuk gibi adamlara müslüman bir ülkenin şerefini ayaklar altına almaya çalışırsa verirler bu fiyasko ödülü. Ancak katıldığım bir nokta var kardeşim. Bilimsel yönden çalışmıyoruz. Osmanlıda asıl bu sebepten battı. Adamlar en iyi gemileri silahları ile geldiler biz vücudumuzu siper ettik. o silahlar bizde olsa ve Atom bombasını ilk biz bulsa idik neler olurdu dünyada ? Çalışmalıyız hemde çok...
sen zavallı beyni yıkanmış mahlukatın tekisin...dört kolluya bindiğinde ebeninkini görürsün
HANGİ NOBELİN KİME VERİLDİĞİ O KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR.İÇLERİNDEKİ OSMANLI KORKUSUNU BASTIRABİLMEK ADINA BU TÜR ZIRVALIKLAR HEP OLACAKTIR.ÖNEMLİ OLAN BUNLARI VERENLERİN DEDELERİ BİZİM HANLARIMIZIN ETEKLERİNİ ÖPMELERİDİR.BÜTÜN MESELE BURDA YATIYOR.HALA İÇLERİNDEKİ YARALAR İYİLEŞMEMİŞ BUNLARIN....YAZIKKİ İÇİMİZDE BİLE HALA BU KEFENELERİ ALKIŞLAYANLARIN OLMASIDIR.2023 BEYLER OSMANLININ RUHU TEKRAR CANLANIYOR NE YAPSANIZDA ARTIK BUNU ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ...........................
wc yi müslümanlardan ögrendiniz sarayın ortasına bahçeye oturdugunuz odanın köşesine ediyordunuz banyoyu bile yılda bir yapıyordunuz şimdi ileri teknolojiyle öndeyiz diyorsunuz çaldıgınız ilimleri arşiv dev müslüman kütüphanelerinden alıyorsunuz sıfırı bile Ebu Adullah Muhammed Bin Musa El Harezmi aldınız daha ne diyelim kendini medeni sayan emparyalist devletler dünyayı bitirdiniz zaten garibanların haklarını yediniz afrika insanını köle olarak kullandınız insanlıktan hiç nasibiniz yok zalimlerdensiniz ve hep öyle oldunuz sizleri ALLAH görüyor yerinizde belli...
Bizim hikaye eşekle aslanın hikayesi gibi biz aslandık onlar eşek, sıra eşeğe geldi, aslandan öpücük istiyor, aslan da bi boynumu çevirebilsem diyor, sömürgeci pislikler olmasa çok şeyler yapılır da tabi her şey biyere kadar, göremediğimiz duvarlar var önünüzde
yaa bunların hepsı müslimandadan aldılar bılgılerı ..şimdı kalkmışlar kafa tutmaya daha ayranın nerden yapıldığnı bılmıyorlar
kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz şarlatanlar o ödül deden zırvaların nasıl alındığı malum sözde Norveç Nobel barış ödülünü dağıtıyor bilin baklaım dünyada en cok silah satan 4 ülke kim NOrveççççççççççç bu n çelişki işte batının yüzü
NEO(NAZİ)BEL ırkçı bir ödülden başka bişey değil müslümanlar eğer orta çağda iyi seyler yaptıysa inanın o zaman ecdadımız bunlara boyun egmemişlerdi simdi ise hep avrupa hep avrupa diyoruz takipçisi olmusuz yok bos ver avrupa desek kendi yolumuza baksak neler yaparız türkiyede ne proflar var ne bilim adamları onları ceplerinden cıkarır ama tatile paris gittik diyipte cahilce hava atan sözde modern camiamız var yazık
Adamın söyledikleri doğru. Bu gün; Müslümanlara bakın, Ellerinde batının gelişmiş silahları ile...! ''Allahuekber'' diye müslüman'a füze atıyor. Müslüman liderlere bakın dünyanın en zengini..! Ülkelerine bakın, Özgürlük, Parasız eğitim diyenler palalılar, eli sopalılar ve resmi polislerle dövülüp öldürülüyor.İdarecilerine bakın onlara ,Tarih yazdınız diye ikramiye dağıtıyor. Cambaza bak der gibi..! Başka ülkede ezilenleri gösteriyorlar. Muhaliler ve gazeteciler. Mübbet.! Yalakalık serbest.
Arkadaslar Elhamdulillah muslumanim. Ancak elemle itiraf ediyorum ki adam hakli. Nobeli falan bos verelim simdi, ortacagdan sonra Musluman toplulugun ortaya koydugu bilimsel gelisme cok az. Bakiniz dunyayi kim yonetiyor, biz hala F16'lard en gelismis bilgisayar sistemimiz var derken Amerika 20 sene once gelistirdigi Dronlari(Insansiz savas ucagi) ifsa etmeye basladi. Kim bilir simdi ne teknolojileri var onu da 20 sene sonra gorecegiz. Kimseyi de suclamayalim yok batili gucler, yok Amerika'nin, Israil'in oyunlari diye. Hata bizim, birbirimize dusmusuz ya da baskalarina kast etmisiz.
Ordo ab chos. Bunu bilen varmı aranızda??
KAOS düzeni getirir?
Burada cok sukur inancli bir bilim insani olarak soylemek istedigim bazi seyler var. Oncelikle bu yorumlarin muslumanlara karsi yapilmasinin sebebi, pozitif bilimin orta cag'da islam cografyasinda muhtesem bir gelisme ile dunya'ya yayilmasi ancak sonradan durmasidir. Burada maalesef muslumanlara karsi degil tum dinlere karsi bir dusunce sistemi var. Sahis doga ustu bir yaraticiya inanmayanlarin inananlardan daha cok basarili oldugunu soylemektedir. Gecmiste ne yaptigimiz degil gelecekte ne yapacagimiz onemlidir. Cok calismali ki Allah'a olan inancin bilime engel olmadigi anlasilsin. Saygilar
İNGİLİZ EVRİMCİ DAHA KENDİ EVRİMİNİ TAMAMLAYIP İNSAN OLAMADIĞI İÇİN KONUŞMAKTAN ACİZ ONUDA BÖYLE KABUL ETMEK GEREK,HAYVAN SEVGİSİ ŞART
bu adam muslumanlar olmasa ac kalır ve geberır.cunku tek prım yaptıgı olay budur.ayrıca youtubeye bakın yuzlerce soruya cevap veremeyıpte programı kesın dedıgı yayınlar var.aynı fıravun gıbı nemrut gıbı kendısıde soledıklerının yalan oldugunu bıldıgı halde hala dunyevı prımler ıcın ahıretını satmaya devam edıyo.sadece furkan suresı ve rahman suresıyle bıle Kuranı Kerım bu ateıstlerın her soledıklerını curutuyo.Dunya yaslandıkca Kuran genclesıyo.zalımler ıcın YASASIN CEHENNEM!
ADAM YALAN DEMEMİŞ. BİZ MÜSLÜMANLARIN DİNİMİZİ KULLANMAK DIŞINDA NEYİMİZ VAR. ALLAH'IN ADINI GÜNLÜK HAYATIMIZDA AĞZIMIZDAN DÜŞÜRMEYİZ AMA ADAM DOLANDIRMAKTAN, BİRBİRİMİZE KAZIK ATMAKTAN, BİRBİRİMİZİ BOĞAZLAMAKTAN VELHASIL KELAM DİNİMİZİN YASAKLADIĞI HER TÜRLÜ DİNSİZLİĞİ İTİNAYLA YAPMAKTAN GERİ KALMAYIZ. ARAP ALEMİ ORTADA. KAN GÖVDEYİ GÖTÜRÜYOR. MÜSLÜMAN MÜSLÜMANI BOĞAZLIYOR. ELLE TUTULACAK BİR TARAFIMIZ VAR MI Kİ? ZATEN PEYGAMBER EFENDİMİZ BİLE HADİSİNDE "CEHENNEME GİRECEKLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KİTAP EHLİDİR" DİYE BUYURMUŞ. MANZARA ORTADA.
helal olsun sana ve senin gibi objektif düşünenelere
Daha dün Tekbir getirerek Insanlarin( Alevi ) kafalarini her kezin önünde kestiklerini gördüm,iste buda Müslümanligin nereye geldiginin örnegidir.Yobazlikta bir numarayiz ancak ilimde geriledikce geriledik.Hala bu zihniyete oy verenler kicina kina yaksin.
bizim nobelimiz öbür dünya ahiret sen ne anlarsın ödülden :))
Dünyaya hükmeden Osmanlı'yı sağolsun Mustafa Kemal Türkiye topraklarına hapsedip tüm değerlerini alt üst edince Müslümanlar herşeyden bi haber kaldılar. Ve hiç bir dalda eski başarılarını yakalayamadılar! Yaşasın Cumhuriyet. Bir gecede 600 yıllık dili değiştirip, insanları şapkaya mahkum eden diktatör rejim aslında bu günlerin temelini atmış en verimli toprakları ab devletlerine peşkeş çekip yedi düvele kafa tuttuk yurdu düşman işgalinden kurtardık deyip çadır devleeti kurmuşlardı! Hal böyleykende Müslümanların çağın gerisinde kalmaları çok ama çok normal!
halifeliği kaldırması zaten müslümanlığın çöküşü olmuştur.bunun hesabını nasıl verecek
bırakınlan geri zekalı yorumları dünya yıkanmayı temizlenmeyi müslüman türklerden ögrendi onlar isdedikleri adama nöbel ödülü veriyorlar sanada müslümansın diye agzında kuş tutsan vermezler neyin peşindesiniz anca müslümanlıgı kötüleyen bir kitap yaz ucuz bir yazar olsan bile nobel ödülünü her sene alırsın
Bunun bir tek cevabi vardir... siz ateistler...simdilerde orta cagdaki muslumanlarin bilimlerini arastirmalariniza kaynak oarak sectiginiz icin basarilisiniz.. bizde dini ve manevi degerlerimizden uzaklasip sizin yasam biciminize ozendigimiz icin gerilemis durumdayiz...
Müslümanların kızmadığı bişy mi var? Gençlere kızarlar birbirine sarılıyorlar diye, muhafazakar yapıda olmayanlara kızarlar, içki içene kızarlar, siz geri kaldınız diyene kızarlar, sürekli cami yapıyonuz daha fazla hastane yapın diyene kızarlar, ben oruç tutmuyorum diyene kızarlar ve hatta döverler, kendi meshebinden olmayana kızarlar ve hatta öldürürler, batıya kin beslerler bomba atıp yakıp yıkarlar, her boka kızarlar. Dünyanın en agresif dini yaptınız islamı. Mevlanının diniyle şu an yaşadığınız din aynı mı? Bunu siz bozdunuz ve daha da kötüsü, düzeltecek durumda da değilsiniz.
belliki sen izmirlisin başbakanım doğru söylemiş zamanında ))))
SOKAYIM NOBEL ÖDÜLÜNÜZE..YAHUDİ ÇETELERİNİN OYUNU NOBELMİŞ))))
Siz hiç merak etmeyin oturun yazın çizin dilediğinizce eleştirip gönlünüzce eğlenin ancak şunu kaçınılmaz gerçeği unutmayın....İsrafil aleyhselam sur'a üflerken tüm evrene en son tweet'i biz müslümanlar atacak....
İlim Çİn de de olsa gidip arayınız bulunuz.İlim müminin kaybettiği malıdır nerede bulursa alsın; diyen bir peygamberin ümmeti bu yolda gitmiyorsa ilerleme ve başarı müslümanlar için hayal olur.
Beyefendi herhalde gördüğü birkaç cahil ile bütün İslam dünyasını eş değerde tutuyor ve dünya tarihinden hiç haberi yok,çok saygısızca bir demeç,bir bilim adamına hiç yakışmıyor inancı ne olursa olsun.
İNGİLİZLER KADAR SÖMÜRGECİ EMPERYALİST BİR DEVLET VAR MI GİRMEDİKLERİ İŞGAL ETMEDİKLER DÜNYADA TOPRAK KALMADI EĞER ARAPLARA ŞİRİN GÖRÜNMEYE ÇALIŞIYORLARSA BUNUN ALTINDA BİR ÇİIPAN OĞLU VARDIR ARABİSTANLİ LAWRENCE UNUTMAYALIM İNGİLİZLERDEN DOST FALAN OLMAZ ARKADAN VURMA KONUSUNDA ÇOK İYİLER..
Nobelini yiyeyim dallama...Al o Nobel heykelini götüne sok abe yavşak...Senin ataların camlardan sokağa sıçarken Endülüs'te sokaklar lambayla aydınlatılıyordu..Onların yaktığınız kitaplarından tesadüfen arta kalan 50.000 civarı kitabı okuyarak bugünkü medeniyetinizin temelini attınız bre cehennem odunu....!!!
Adam bir realiteyi ortaya koymuş. Ve batının ortaçağ karanlığı zamanındaki islam coğrafyasının bilime katkılarının mükemmel olduğunu belirtmiş. Buradan Richard Dawkins'i eleştirecek olanların öncelikle "Tarım ülkesiyiz... Ara teknik eleman ülkesiyiz biz... kalem efendisi değil, ara teknik eleman yetiştirmeliyiz" diyerek gelecek nesillerimizin üreticiliğine/yaratıcılığına çomak sokmaya çalışan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın o sözlerine yorum yapmasını bekliyorum.
Diğer Haberler