HABER

Attila İlhan'ı anma gecesi

İstanbul (AA) - Şair, gazeteci, yazar Attila İlhan, ölümünün birinci yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından düzenlenen geceyle anıldı.

İş Kuleleri'nde düzenlenen anma gecesi, Nebil Özgentürk'ün hazırladığı Attila İlhan belgeselinin gösterimiyle başladı.

Daha sonra sahneye çıkan Kerem Alışık, bu belgeseli izledikten sonra dayısı hakkında konuşmanın çok güç olduğunu belirtti. Alışık, "Sadece kendime ayırdığım her şeyi paylaştığım tek insan dayımdır. Buna annem, babam da dahil. Ve ona ait her şeyi bilen tek insanın da ben olduğumu düşünüyorum" dedi.

İlhan'ın ülkesine çok bağlı olduğunu ve tek uygarlık modelinin Batıdan geldiğine olan inanca hep karşı çıktığını anlatan Alışık, onun Türk edebiyatına damgasını vurmuş çok önemli bir fikir ve eylem adamı olduğunu söyledi.

"Ben, onsuz geçen bu bir seneyi çok zor geçirdiğimi söyleyebilirim" diyen Alışık, dayısının Türkiye var olduğu sürece unutulmayacağına inandığını vurguladı.

Alışık, daha sonra dayısının, özel bir anıları olduğunu söylediği "3. Şahsın Şiiri" adlı şiirini okudu.

Gecede, tiyatro sanatçıları Tilbe Saran ve Cüneyt Türel, İlhan'ın şiirlerinden örnekler okurken, pop müzik sanatçıları Yaşar ve Vedat Sakman da İlhan'ın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi.

İlhan'ın kardeşi Çolpan İlhan da diğer kardeşleri Cengiz İlhan'ın, Attila İlhan'ın ülkesi, siyaset ve AB hakkında görüşlerini anlattığı mektubunu okudu. Çolpan İlhan, daha sonra, Attila İlhan'ın bir şiirini de seslendirdi.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, bundan sonraki yıllarda İlhan'ı, vefat ettiği Ekim ayında, adına bir de yarışma düzenleyerek anacaklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön