HABER

Avcılara yeşil başlı ördek uyarısı

ORDU (İHA) - Ordu Tarım İl Müdürü Sadi Sadıkoğlu, Baltık ülkelerinden sıcak bölgelere göç ederken Ordu'da tatlı su alanlarında konaklayan kuğu ve yeşil baş ördek gibi göçmen kuşların avlanmaması konusunda avcıları uyardı.

Sadi Sadıkoğlu yaptığı açıklamada, sıcak bölgelere göç ederken Ordu'da Civil, Melet, Turnasuyu gibi tatlı su alanlarında konaklayan kuğu ve yeşil baş ördek sayısının yaklaşık 100 adet olarak belirlendiğini söyledi. Bir kuğunun öldüğünü, 2'sinin ise rahatsızlık belirtileri olduğu için tedavi altına alındığını kaydeden Sadıkoğlu, "Bu hayvanların hiçbirinde tavuk vebası gibi bir belirtiye rastlanmamıştır. Ancak özellikle yeşil baş ördekler konusunda vatandaşlarımızın dikkatini çekmek gerekiyor. Bu hayvanlar tavuk vebası hastalığına maruz kalsalar bile, ne kadar taşıyıcı ve bulaşıcı olurlarsa olsunlar hastalığı hissetmiyorlar. Yani hasta olmuyorlar. O sebeple özellikle avcılarımız bu hayvanları yaralamasın, vurmasın ve avlamasınlar. Ayrıca tavuk yetiştiriciliği yapan veya kümes hayvanı yetiştiren çiftçilerimizde, hayvanlarını dışarı çıkarmasın, bahara kadar göçmen hayvanla irtibatlarını kessinler" dedi.

Sadıkoğlu, il genelinde kuş gribi hastalığı konusunda en küçük bir ize rastlanmadığını da belirterek, denetim ve kontrollerin sıklaştırıldığını söyledi. Dökme kanatlı et ve ürünleriyle açıkta yumurta satışının kesinlikle yasaklandığını kaydeden Sadıkoğlu, "Söz konusu ürünler, çalışma izni bulunan kanatlı entegre tesislerinden ve kesimhanelerden orijinal ambalajlı ve etiketli olarak veteriner raporuyla sevkıyatı yapılıp, üretim izinli parçalama tesislerinde parçalanıp ambalajlanma ve etiketlenmesi sonucunda satışa sunulacaktır. Bu ürünlerin kuşbaşı ve sote gibi küçük parçalar haline getirilmesi, dilimlenmesi veya kıyma yapılması müşteri talebiyle olacaktır. Kasaplarda bu ürünleri üretim izni olan tesislerden ambalajlı ve etiketli olarak alıp satabilirler. Tüketicilerimizde markası bulunmayan, ambalajsız, etiketsiz ve son kullanma tarihi, üretim izni ve tarihi bulunmayan, kirlenmiş, kokuşmuş, fiziksel ve kimyasal ya da mikrobiyolojik bozulmaya uğramış ürünlerden almamalı ve tüketmemelidirler" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler