HABER

Aviva ve Ak Emeklilik, AvivaSA'da birleşti

İstanbul (AA)- Ak Emeklilik A.Ş ile İngiliz Aviva Hayat ve Emeklilik'in birleşmesiyle ortaya çıkan AvivaSA'nın Genel Müdürü Meral Egemen, 2009 yılından itibaren kara geçeceklerini belirterek, "Bu yıl da kardaydık ama birleşme çalışmaları nedeniyle yatırım yapıyoruz. 2008 sonuna kadar 20 milyon dolara yakın yatırım yapılacak" dedi.

Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta'nın yüzde 99,4'üne sahip olduğu AK Emeklilik A.Ş. ile İngiliz sigorta şirketi Aviva Plc.'nin Türkiye'deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik'in birleşmesinden doğan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş, 31 Ekim 2007 itibariyle resmen faaliyete başladı.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.'nin yönetiminde Akın Kozanoğlu Yönetim Kurulu Başkanı, Pierre-Olivier Bouée Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Carl Owen Boehr, Ertan Fırat, Turgay Özbek ve Ragıp Yergin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

Şirketin ortaklık yapısı, yüzde 49,7 oranında Aviva Plc., yüzde 49,7 oranında Aksigorta ve diğer ortakların payları olacak şekilde yapılandırıldı. AvivaSA'nın faaliyetlerine başlaması nedeniyle düzenlenen basınla sohbet toplantısında konuşan Genel Müdür Meral Egemen, yeni şirketin en önemli özelliklerinden birinin, çoklu dağıtım kanalı ile geniş kitlelere ulaşabilme olanağı olduğunu söyledi.

Egemen, birleşme öncesi iki şirketin dağıtım kanallarına ve satış ekiplerine ek olarak, 2008 yılının Ocak ayından itibaren Akbank içerisinde doğrudan satışa başlayacaklarını belirterek, bu şekilde Türkiye'nin pek çok yerinde kolaylıkla ulaşılabilir bir konumda olduklarını, acente sayısını artırarak, Türkiye'de yaygın olmayan
bağımsız aktif satış ekipleri ve telefonda satış ekibi oluşturarak büyümeyi planladıklarını aktardı.

Birleşme sonucu oluşan yeni şirketin ilk günden 1 milyar YTL üzerinde fon büyüklüğüne, 900 bin müşteriye, fon büyüklüğünde yüzde 24,6 ve yatırıma yönelen fonlarda yüzde 25,25 pazar payına sahip olduğunu vurgulayan Egemen, hayat sigortalarında da yüzde 11,1 pazar payı ile ilk üçte yer aldıklarını ifade etti.

Meral Egemen, rekabette fark yaratmak için satış sonrası hizmete de özel önem vereceklerini belirterek, burada teknolojinin nasıl kullanıldığının önem taşıdığını, AvivaSA'nın teknoloji uygulamalarının dünyanın birçok yerinde örnek gösterildiğini söyledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından 2 yıl önce, holding bünyesinde 15 şirkette inovasyon çalışmaları başlatıldığını ve bu çerçevede Ak Emeklilik tarafından geliştirilen bir örneğin ilk defa AvivaSA'da kullanılacağını belirten Egemen, "Yeni dönemin trendi, inovasyon ile Yalın Altı Sigma'yı birleştirmek. Yakın zamanda biz de bunları birleştiriyor olacağız. Bize özel çalışmalara imza atıp dünyaya da tanıtmak istiyoruz" dedi.

Birleşme çalışmalarının bir yıldır devam ettiğini ve aynı dönemde Aviva bünyesinde başka bazı ülkelerde de birleşme süreçleri yaşandığını ifade eden Egemen, Aviva içinde bu süreçlere danışmanlık sunan grubun, Türkiye'yi başarılı örneklerden biri olarak gösterdiğini belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön