Avrupa'da salgından en çok etkilenen İngiltere ve İtalya son verileri açıkladı

İtalya'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 369 artarak 29 bin 684'e yükseldi. İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 649 artarak 30 bin 76'ya yükseldi.

Avrupa'da salgından en çok etkilenen İngiltere ve İtalya son verileri açıkladı

Ülkede iki ayı aşkındır süren Kovid-19 salgınına ilişkin son bilgiler, Sivil Savunma Kurumundan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Açıklamaya göre, ülkedeki aktif koronavirüs vaka sayısı, 6 bin 939'luk rekor düşüşle 91 bin 528’e geriledi. Ülkede bugüne kadar Kovid-19 bulaşanların toplam sayısı ise 214 bin 457 oldu.

İyileşenlerin sayısı bugün 8 bin 14’lük artışla 93 bin 245’e çıktı. Sivil Savunma kaynakları, günlük iyileşen sayısının bugün yüksek olmasının bir nedeninin de önceki günlerde sayılamayanların eklenmesi olduğunu aktardı.

Son 24 saatte Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı 369 daha artarak, 29 bin 684’e çıktı.

Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüş bugün de sürdü. Dün 1427 olan sayı bugün 1333’e düştü. Ülke genelinde bugüne kadar, 2 milyon 310 bin 929 test yapıldı.

Ülkede bugüne kadar salgından en çok etkilenen bölge olan Lombardiya günlük ölü sayısında yine en çok kaybın yaşandığı yer olarak öne çıktı. Bölgede son 24 saatte yaşamını yitirenlerin sayısı 222 oldu.

2. AŞAMA'DA YAYILMA EĞRİSİNİN NASIL GİTTİĞİ GELECEK HAFTA BELLİ OLACAK

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro, hafta başında başlayan "Virüsle birlikte yaşanılacak dönem" olarak anılan 2. Aşama’da salgın eğrisinin nasıl gittiğini, yayılmanın artıp artmadığını gelecek haftaki verilerle anlayabileceklerini kaydetti.

Başbakan Giuseppe Conte de Il Fatto Quotidiano gazetesine verdiği demeçte, İtalyanların bu dönemde kurallara uyarak sorumlu davranış gösterdiğini belirterek, "Bu, salgın eğrisinin kontrol altında kalacağını ummamı sağlıyor. Yalnız, bu virüs görünmez bir kötülük ve tahminde bulunmak riskli. Bilim insanları dahi tahminde bulunmakta güçlük çekiyor." ifadelerini kullandı.

Conte, salgına ilişkin verilerin düşmesi durumunda bazı sektörlerde öngörülen açılış tarihlerini öne çekebileceklerini bildirdi.

Başbakan Conte, salgın eğrisinin kontrol altında kalacağına güvendiğini ifade ederek, "Belki önceki döneme göre daha dikkatli olmak koşuluyla denize, dağa, tepelere gidebileceğiz. Bu durumda ağır şekilde etkilenen turizm sektörüne yardım etmek güzel olacak ki, bütün İtalyanlar yaz tatillerini İtalya’da geçirecek." değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE'DE ÖLÜ SAYISI 30 BİN 76'YA YÜKSELDİ

Yerel Yönetimler Bakanı Robert Jenrick'in günlük basın toplantısında verdiği bilgiye göre, ülkede son 24 saatte Kovid-19 kaynaklı can kaybı sayısı 649 artarak 3 bin 76 oldu.

Vaka sayısı da 6 bin 111 artışla 201 bin 101'e çıkarken, gün içinde toplam 69 bin 463 test yapıldı.

Günlük test sayısı böylece 4 gün art arda 100 bin olan hedefin altında kalırken, bugüne kadar yapılan toplam test sayısı 1 milyon 448 bin 10'a yükseldi.

"KARŞILAŞTIRMA YAPMAK ZOR"

Jenrick, İngiltere'nin toplam can kaybında sağlık sistemi çöken İtalya'yı geçerek Avrupa'da nasıl ilk sıraya yükseldiğiyle ilgili bir soru üzerine, kesinlik sunacak bir uluslararası karşılaştırma yapmanın şu aşamada zor olacağını ifade etti.

Zaman içinde toplam ölüm sayısının belli olmasıyla bir sonuca varılabileceğini kaydeden Jenrick, "Ancak bugün tam bir hesaplama yapmak zor. Elbette yapabileceklerimize ilişkin dersleri öğrenmek isteriz. Şu aşamada hala virüsle mücadele ediyoruz." dedi.

İngiltere, dün ölüm sayısında İtalya'yı geçerek Avrupa'da ilk sıraya, dünyada da ABD'nin ardından ikinci sıraya yükselmişti.

Can kayıpları bugün İtalya'da 29 bin 684'e, ABD'de de 72 bin 334 olarak açıklanmıştı.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATMIŞTI

İlk etapta "toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması" stratejisini izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atmıştı.

23 Mart'ta alınan kararlarla halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmeler kapatılmıştı. 16 Nisan'da süresi dolan uygulama 3 hafta daha uzatılmıştı. Sürenin dolacağı yarın hükümetin kısıtlamaları gözden geçirmesi ve normalleşmeye dönük bir yol haritası açıklaması öngörülüyor.

İngiltere'de tahtın varisi Galler Prensi Charles'ın 25 Mart'ta, Başbakan Boris Johnson ve Sağlık Bakanı Matt Hancock'un da 27 Mart'ta testleri pozitif çıkmıştı.

Johnson, testi pozitif çıktıktan 10 gün sonra belirtiler devam ettiği için 5 Nisan akşamı hastaneye kaldırılmış, ertesi gün yoğun bakıma alınmıştı.

Johnson 9 Nisan'da yoğun bakımdan çıkmış ve 12 Nisan'da taburcu edilmiş, 27 Nisan'da göreve dönmüştü.

Prens Charles ve Sağlık Bakanı Hancock ise hastanede tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmişti. (AA)


Diğer Haberler