Avrupa, tarihinin en gelişmiş uzay aracını gönderiyor

Ankara - AA- Avrupa, tarihinin en büyük ve en sofistike uzay aracını göndermeye hazırlanıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) 9 tona varan destek malzemesi taşıyabilecek ve doluyken 20 ton ağırlığındaki Automated Transfer Vehicle (ATV) adlı insansız uzay gemisi, yarın TSİ 06.00'te Fransız Guyanası'ndaki Kourou uzay merkezinden Ariane 5 tipi bir roketle fırlatılacak.

UUİ'ye su, gıda, oksijen, yakıt, teknik ve bilimsel malzeme taşımanın yanı sıra bir diğer önemli görevi, istasyonu Dünya'ya düşmekten kurtarmak için daha yükseğe itmek olan uzay aracı, Avrupa'ya uzayı keşif alanında diğer ülkelerle rekabette önemli avantaj sağlayacak.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) UUİ program müdürü Alan Thirkettle, 10,3 metre uzunluğunda ve 4,5 metre çapında uzun bir silindir şeklindeki ATV'nin en önemli özelliğinin otomatik buluşma ve kenetlenme teknolojisi olduğunu belirterek, uzay gemisinin yolunu kendisinin bulduğunu ve hiçbir insan müdahalesi olmaksızın istasyon ile kenetleneceğini kaydetti.

Toplam 22 metre uzunluğunda 4 güneş paneline sahip ATV'nin teknolojik gelişme açısından çok önemli ve karmaşık bir uzay aracı olduğunu belirten Thirkettle, aracın yarın fırlatılacak ilk modeline de "Jules Verne" adını verdiklerini söyledi. Fırlatma işleminin ardından Ariane 5 roketi, iki katlı bir otobüs büyüklüğündeki aracı 260 km irtifaya bırakacak. ATV bundan sonra yükselemeye devam edecek ve aşama aşama UUİ'ye yaklaşacak. İstasyon ile buluştuktan sonra 6 ay süreyle kenetli kalması ve 10 ila 45 günde bir motorlarını ateşleyerek UUİ'nin irtifasını yükseltmesi öngörülen uzay aracı, daha sonra istasyonun çöplerini de beraberine alarak Büyük
Okyanus'un insanların yaşamadığı bir bölgesinde atmosfere girecek ve yoğun katmanlarda parçalanacak.

Avrupa'nın büyük umutlar beslediği ve gelecekte çok şey beklediği ATV'nin, salı günü UUİ'ye gitmek üzere uzaya fırlatılacak Amerikan uzay mekiği Endeavour'un görevini tamamlayana dek bir süre boşlukta park edilmesi ve büyük olasılıkla 3 nisanda UUİ ile kenetlenmesi öngörülüyor.Kontrol merkezi Fransa'nın Toulouse kentinde bulunacak Avrupa uzay aracı, basınç kontrollü olduğundan gelecekte astronotların taşınmasına da olanak sağlıyor.

Henüz başlangıç aşamasında bulunan ATV'yi gelecekte daha da geliştirmek isteyen Avrupa, kendi bağımsız taşıma sistemini oluşturmak istiyor. Şimdilik, hiçbir ESA astronotu amerikan uzay mekiği veya Rus Soyuz aracı olmaksızın yörüngeye veya UUİ'ye gidemiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler