HABER

Avrupa'da en fazla eleman açığı hizmet sektöründe

- Eleman açığı, yılın üçüncü çeyreğinde 19 üyeli Avro Bölgesi'nde yüzde 1,9 ve 28 üyeli AB'de yüzde 2 olarak kaydedildi - Her iki bölgede de en fazla eleman açığı hizmet sektöründe belirlendi

FRANKFURT (AA) - Avro Bölgesi ve Avrupa Birliği'nde (AB) eleman açığı oranı, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre değişmezken, en fazla eleman açığı hizmet sektöründe belirlendi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde eleman açığı, yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe kıyasla değişmeyerek yüzde 1,9 olarak kaydedildi. Bölgede geçen yılın aynı çeyreğinde eleman açığı yüzde 1,6 seviyesindeydi.

Avroyu kullanan ülkelerde üçüncü çeyrekte sanayi ve inşaat sektörlerinde eleman açığı yüzde 1,6, hizmet sektöründeki eleman açığı ise yüzde 2,2 oldu.

Eleman açığı, üçüncü çeyrekte 28 üyeli AB'de de önceki çeyreğe göre değişiklik göstermeyerek yüzde 2 olarak ölçüldü. Söz konusu dönemde AB'de sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1,7, hizmet sektöründeki eleman açığı da yüzde 2,3 olarak belirlendi.

- En fazla eleman açığı Çekya'da

Kıyaslanabilir verilerin mevcut olduğu AB'ye üye ülkeler arasında yılın üçüncü çeyreğinde en fazla eleman açığı yüzde 4,1 ile Çekya'da kaydedildi. Çekya'yı yüzde 3,6 ile Belçika ve yüzde 2,7 ile Almanya takip etti.

En düşük eleman açığı ise yüzde 0,5 ile Yunanistan, yüzde 0,8 ile Bulgaristan ile İspanya ve yüzde 0,9 ile Portekiz'de görüldü.

(AA)

Geri Dön