Avrupa'da perakende satışlar aralıkta azaldı

Perakende satışlar, aralıkta bir önceki aya göre 19 üyeli Avro Bölgesi'nde yüzde 1,1 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 1 geriledi

FRANKFURT (AA) - Perakende satışlar, geçen yılın aralık ayında bir önceki aya göre Avro Bölgesi’nde yüzde 1,1, Avrupa Birliği'nde de (AB) yüzde 1 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2017'nin aralık ayında mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar, kasıma kıyasla 19 üyeli Avro Bölgesi’nde yüzde 1,1 geriledi. Perakende satışlar, 2016’nın aralık ayına göre ise yüzde 1,9 yükseldi.

Veriler, 28 üyeli AB’de perakende satışların aralıkta aylık bazda yüzde 1 azaldığını, yıllık bazda ise yüzde 2,4 yükseldiğini ortaya koydu.

Verinin mevcut olduğu AB ülkeleri arasında aralıkta aylık bazda perakende satışında en fazla azalış görülen ülke yüzde 6,2 ile Lüksemburg olurken, en fazla artış görülen ülke yüzde 3,1 ile Malta olarak belirlendi.

Yıllık bazda da perakende satışlarında en fazla artış görülen ülke yüzde 12,4 ile Malta oldu. Söz konusu dönemde perakende satışlarında azalış görülen ülkeler yüzde 20,7 ile Lüksemburg ve yüzde 2,5 ile de Belçika olarak kayıtlara geçti.

Bu arada, perakende ticaret, 2016'ya göre geçen yıl hem Avro Bölgesi hem de AB'de yüzde 2,6 arttı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler