Avrupa'daki 2 bin 807 Türk vatandaşı ülkeye döndü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yurtdışındaki 2 bin 807 Türk vatandaşının tahliye işleminin tamamlandığını açıkladı.

Avrupa'daki 2 bin 807 Türk vatandaşı ülkeye döndü

Vatandaşlar 14 günlük karantinaya alındı.TSİ 07.31: Avrupa'daki vatandaşlar Türkiye'ye döndü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dokuz Avrupa ülkesinden T.C. vatandaşlarının tahliye işlemlerinin tamamlandığını bildirdi. Oktay Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dokuz ülkeden Türkiye’ye dönmek isteyen 2807 vatandaşımızın tahliye işlemleri saat 06.00 itibarıyla tamamlanmıştır. Vatandaşlarımız 14 gün boyunca misafir edilecekleri KYK yurtlarına yerleştirilmişlerdir. Yurtlarda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun belirlediği 'kurallar' çerçevesinde barınma, beslenme, sağlık ve güvenlik dahil ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin tüm tedbirler alınmıştır" ifadesine yer verdi.

Oktay, tahliye esnasında karantina şartlarına aykırı uygulamalarla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını da kaydetti. Türkiye Fransa, Almanya, İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Belçika ve Avusturya'ya uçuşları 15 Mart’tan itibaren durdurmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada Türkiye'ye dönmek isteyen, geçici süreyle o ülkelere giden vatandaşlar ile öğrencilerden toplam 3 bin 614 kişinin ülkeye getirileceğini, bunun için THY'nin makul fiyatlara 34 sefer planladığını bildirmişti.