Avrupa'nın en büyük cezaevi

İsyanlar, içinde barındırdığı tutuklu ve hükümlülerin işlediği cinayetlerle anılan Bayrampaşa Cezaevi, bir süre sonra kapanacak.

Açılışı 1967 yılında gerçekleştirilen ve son yıllarda bakımsız ve fiziki açıdan yetersiz bir şekilde hizmet vermeye çalışan cezaevi, yeni inşa edilen Silivri'deki Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne taşınacak.

Avrupa'nın en büyük cezaevinden fotoğraflar

Bayrampaşa Cezaevi Müdürü Bahtışen Er, 1967 yılında 1210 kapasite ile açılan cezaevinin bir süre sonra bazı atölyelerin koğuşa döndürülmesiyle 1760'a çıkarıldığını anlatarak, cezaevinde şu anda yaklaşık 4 bin 200 civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu bildirdi.

Avrupa'nın en büyük cezaevinden fotoğraflar

SİLİVRİ, AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ

Silivri'de, uluslararası standartlara uygun olarak yapılan 1 adet açık ve 8 adet "L tipi" kapalı cezaevi olmak üzere 9 ceza infaz kurumundan oluşan "Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi", Avrupa'nın en büyük cezaevi olma özelliğini taşıyor.

Avrupa'nın en büyük cezaevinden fotoğraflar

Silivri'deki yerleşke, en son teknolojik donanım, azami güvenlik, engelli hükümlüler için oluşturulan odaları ve 11 bin 16 kişilik kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Modern ve hijyenik koşulların tam olarak sağlandığı mutfağı ve günde 30 bin ekmek çıkarabilecek kapasitedeki ekmek fırını, çamaşırhanesi, bulaşıkhanesi olan yerleşkede, açık görüş yerlerinde çocuklar için oyun parkları da bulunuyor.

Her biri bin 333 kişi kapasiteli olan L tipi kapalı ceza evlerinde 61 adet 21 kişilik, 40 adet tek kişilik, 4 adet de 3 kişilik birim bulunuyor.

"F tipi" yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumlarında kalması gerekmeyen tutuklu ve hükümlülerin için planlanan "L tipi" kapalı ceza evlerinin her birinde, her ihtimale karşı 52 kişi kapasiteli yüksek güvenlikli bölüm de yer alıyor.

Toplam 11 bin 16 kişi kapasiteli olarak planlanan yerleşkede, 8 L tipi ceza evinde 2'şer açık ve bir kapalı spor alanı, konferans salonu, kütüphane, derslikler ve iş atölyeleri bulunuyor.

GÖZ BİYOMETRİSİ TARAMALI GÜVENLİK
Yerleşkede yeni bir teknoloji olan "göz biyometrisi taraması" kullanılacak, böylece izinsiz giriş ve çıkışlar engellenmiş olacak. Ziyaret ve personele yönelik uygulama içeri giriş ve çıkışlarda yapılacak.

Kişi ve eşya giriş çıkışları sırasında duyarlı kapı ve her türlü eşyanın detaylarının görülebildiği yüksek duyarlı X-Ray cihazları da kullanılarak güvenlik sağlanacak. 2 ayrı monitöre bağlı olarak çalışan ve eşyayı yakından gösterme imkanı sağlayan X-Ray sistemi sayesinde, yerleşkeye yasak eşya sokulması tamamen engellenecek.

Avrupa'nın en büyük cezaevinden fotoğraflar

Yerleşkede ayrıca iki duruşma salonu, hakim ve savcı odaları, kalemler ve diğer bazı bölümlerin yer aldığı bir adliye binası da inşa edildi.

Kullanımı ile yönetimi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olan adliyede, çok sanıklı ya da güvenlik riski yüksek duruşmalar görülecek.

1500 araç kapasiteli otoparka sahip olan yerleşkeye, tutuklu ve hükümlü yakınları modern bir bekleme terminalinden giriş yapacaklar.

Ziyaretçiler, cezaevi atmosferi dışında tasarlanan, restoran ve benzeri hizmetlerin verildiği bekleme alanından infaz kurumuna ait araçlarla yakınlarıyla görüşecekleri bölümlere götürülecek.

Cezaevlerindeki yakınları ile görüşen ziyaretçiler daha sonra yine aynı araçlarla ana bekleme salonuna getirilecek.