HABER

Avrupa'nın fon havuzunda İngiltere deliği

Avrupa Birliği maliye bakanlarının toplantısında IMF nezdinde yeni bir acil durum fonu oluşturulması için hedeflenen 200 milyar euro'luk kaynak toplanamadı.

Avrupa Birliği ülkeleri euro kullanan ülkelerin acil kaynak ihtiyacına düşmesi haline kullanılacak bir fon havuzu için Uluslararası Para Fonu IMF'ye 150 milyar euro aktarmayı kararlaştırdı.

Geçen haftaki AB zirvesinde bu tutarın 200 milyar euro olması hedeflenmişti.

Ancak İngiltere, kendinden beklenen yaklaşık 30 milyar euro tutarında bir katkıyı yapmayı düşünmediğini bildirdi.

İngiliz yetkililer, sadece euro kullanan ülkeleri kurtarmak için böyle bir fona karşı olduklarını, IMF'nin kaynaklarında artış olacaksa bunun G20 ülkelerinin başını çekeceği küresel bir anlaşmanın parçası olması gerektiğini savundu.

Ancak Londra, ek kaynakların sadece euro kullanan ülkelerin yararlanması için toplanmasına karşı.

Fon havuzuna şu durumda, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika ve İspanya gibi ülkelerle, aslında euro bölgesinin parçası olmayan Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti katkıda bulunuyor.

AB yetkilileri hedeflenen 200 milyar euro düzeyine daha sonra ulaşacaklarına inandıklarını söylüyorlar.

BBC Avrupa muhabiri Chris Morris ise, bu durumun Londra'nın AB ile dayanışma içinde olmadığı vakalara yeni bir örnek olarak gösterileceğini söylüyor.

İngiltere geçen haftaki AB zirvesinde de daha yakın mali işbirliği için yeni bir AB anlaşması yapılmasını veto etmişti.

Katkılar

Şimdiye dek uluslararası kurtarma paketlerinden yararlanmış olan Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerden yeni havuza katkıda bulunmaları istenmedi.

Bu girişim öncesinde IMF'nin elinde, reform programlarını kabul edecek ülkeler için 296 milyar euro tutarında kaynak vardı.

IMF, kaynaklarının kayda değer ölçüde artırılması anlamına gelen uzlaşmayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Avrupa ülkeleri IMF nezdinde oluşturulacak yeni fonun, AB bünyesindeki kurtarma fonlarını pekiştirmesini umuyordu.

Avrupa Birliği ülkeleri EFSF mekanizması altında 440 milyar euro kaynak topladı. Ancak İtalya ve İspanya gibi büyük ekonomiler sıkıntıya girerse, bu tutar yetersiz kalabilir.

Dolayısıyla IMF bünyesindeki yeni fonun, diğer dünya ekonomilerini de IMF eliyle Avrupa'ya yardım eli uzatmaya teşvik etmesi umuluyor.

Rusya geçen hafta kredi ve yatırım yoluyla IMF'ye 20 milyar euro katkıda bulunabileceğini ifade etmişti. ABD son haftalarda Avrupalı yetkililerle temaslarına hız verdi.

Çin Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ekonomiler ise henüz tavırlarını ortaya koymuş değil.

Geri Dön