HABER

Avrupa'nın otomobil kalıpları Bursa'da

Türk makina sanayii, Avrupa'daki büyük otomobil fabrikalarının her türlü kalıp ve döküm ihtiyaçlarını çok kısa süreli teslimatlarla en yüksek kalitede karşılıyor.

BURSA (İHA) - Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa OSB'de faaliyet gösteren 65 yıllık İğrek Makina, Fiat grubu bünyesindeki Ferrari ile Daimler Benz grubu başta olmak üzere Porsche'den Skoda'ya kadar yüzlerce model aracın birkaç ay sonra piyasaya çıkacak modellerinin kalıplarını kusursuz bir şekilde hazırlıyor. İlk olarak stropor sentetik kalıp protipleri hazırlanıyor. Daha sonra bu prototip kalıplar, gerçek döküm kalıpların yerine geçiyor. Kusursuz olarak hazırlanan BMW'den Mercedes'e kadar yüzlerce model aracın kalıpları, otomobillerin üretildiği Slovenya'dan Almanya'ya kadar değişik ülkelerdeki fabrikalara yollanıyor.

DÜNYAYA TÜRK SANAYİSİNİN GÜCÜNÜ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ

İğrek Makina Başkanı Metalurji Yüksek Mühendisi Orhan İğrek, Avrupa'nın birçok ülkesine kalıp üretmelerinin Bursa'nın otomotivde yaptığı bir aşama olduğunu belirterek, "Tüm Avrupa otomobil projeleri çerçevesinde, Slovenyaya Fiat'ın sağ çamurluğunun kalıbını, Romanya'ya Dacia'nın derin çekme kalıbını, Daimler Benz veya Skoda'ya ister spor coupe bir aracın ister ticari otomobilin bir parçasının kalıbını yapıyor olmak fark etmiyor. Biz her marka ve modelin kalıbını aynı titizlikle hazırlayıp gönderiyoruz.

Sadece otomobil kalıpçılığı değil, makina, gemicilik, enerji sektörlerine yönelik özel imalatlarımızla Türk sanayisinin gücünü dünyaya göstermeye çalışıyoruz" dedi.

Orhan İğrek, savunma ve enerji gibi stratejik sektörlerde de artık kendi geliştirdikleri model ve kalıplarla makina ve enerji sistemlerinde üretim aşamasına gelmek üzere olduklarını söyledi. "Türkiye'de inovasyon kelimesi artık raftan indi, hükümetimizin de teşvikleri ile fabrikalarda uygulamaya girdi" diyen Orhan İğrek, teknik eğitim konusunda kat sayı gibi ayak oyunlarından kurtulup ihtiyaç olan teknik elemanları liselerde, yüksek okullarda tam olarak yetiştirmeyi başardığımızda, Türk sanayiinin üniversite ile işbirliğini artırarak şaha kalkabilecek hale geleceğini anlattı.

SLOGANIMIZ 'ÜRETEN TÜRKİYE'

Dünya ihracat şampiyonu Almanya'da, yılda 150 bin mühendis mezun olurken aynı zamanda 600 bin kişinin mesleki eğitimden gelerek kalfa, usta, teknisyen formasyonlarıyla üretim ordusunda yer aldığını belirten Orhan İğrek, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu oran ve tablo mühendislerin verimliliğinin teminatıdır. Bizdeki kat sayı engeli kalkarsa, meslek liselerine örülen duvarlar yıkılır, üretimdeki eğitim hiyerşisindeki bozukluk giderilerek müthiş bir sanayi, üretim hamlesi ortaya çıkabilir. 30 senelik mühendis sanayi görevimin en az 10 yılını detaylara inip, yetkiyi paylaştıramamaktan kaybettim. Yüzde 65'i 35 yaş altında olan demografimizde bu hazineyi ziyan ediyoruz. Bu nüfusu üniversiteden mezun etmek ve iş bulmak mümkün değildir. Almanya'da bu sebepten teknik öğrenimde gençlerin sadece 5'te 1'i üniversiteden mezun edilmektedir. Çare, 'Üreten Türkiye' sloganımıza kilitlenmektedir. Devamlı yatırımları planlamak hayat tarzımız oldu. Son 2.5 yılda İğrek Makina olarak yaptığımız 16 milyon liralık yatırımla 30 bin metrekare kapalı alanda model, döküm, makina üretimlerimizin yüzde 70'ini direk ya da dolaylı ihraç ederek Türk makina sanayiinin gücünü dünyaya gösteriyoruz."

Geri Dön