HABER

Avrupa'yı gezip bağlamayla Türk kültürünü tanıtıyorlar

Türk kültürünü tanıtmak amacıyla ellerinde bağlamayla Avrupa turuna çıkan Bitlisli Mehmet Sefa ile Samsunlu Fatih, ilk durakları Bosna Hersek'te yoğun ilgi gördü - Kocaeli Üniversitesi'nde eğitimlerine devam eden Mehmet Sefa ile Fatih, kendi imkanlarıyla çıktıkları bu macerada bağlama çalıp türkü söylüyor ve bileklik yapıp satıyorlar

LEJLA BİOGRADLİJA - Türk kültürünü tanıtmak amacıyla ellerinde bağlamayla Avrupa turuna çıkan Bitlisli Mehmet Sefa Kılıçoğlu ile Samsunlu Fatih Başaran, ilk durakları Bosna Hersek'te yoğun ilgi gördü.

Kocaeli Üniversitesinde eğitimlerine devam eden Kılıçoğlu ile Başaran, Türkiye'nin zengin kültürü ve eşsiz melodilerini Avrupalılara da tanıtmak için kendi imkanlarıyla çıktıkları yolculukta bağlama çalıp türkü söylüyor ve bileklik yapıp satıyorlar.

İlk durakları Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın işlek caddelerinde Ferhadiye'de "tezgah açan" gençler, Türkiye bayraklarıyla süsledikleri sırt çantalarıyla dikkat çekerken, bağlamanın huzur veren sesi ve farklı motiflerle işledikleri bilekliklerle yerel halkın ve turistlerin ilgi odağı oldu.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son sınıf öğrencisi olduğunu söyleyen Kılıçoğlu, yaz tatilinde arkadaşı ile Avrupa turuna çıkma kararı aldıklarını söyledi.

Farklı Avrupa ülkelerinde 40 gün geçirmeyi planladıklarını kaydeden Kılıçoğlu, "Oldukça düşük bir meblağ ile yola çıktık. Maddi konuya nasıl çözüm buluruz, diye düşündük. Yaklaşık 10 yıldır bağlama çalıyorum. Dedik ki hem kendi kültürümüzü gezdiğimiz yerlerde insanlara tanıtarak hem de bu şekilde onların bize yardımcı olmalarını sağlayarak bu işi yapalım." ifadelerini kullandı.

Kılıçoğlu, tur bütçelerini bağlama çalarak ve bileklik satarak sağlama hayallerinin gerçek olduğunu ifade ederek, "Turumuzda üçüncü günümüz. Bosna Hersek'te müthiş geri dönüşler aldık." dedi.

Avrupa'da 15 ülke ve 27 şehir gezmeyi hedeflediklerini söyleyen Kılıçoğlu, "Avrupa'ya Türk kültürünün tınılarını bırakacağız. Biz de insanlarla iletişim kurarak farklı kültürlere aşina oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Kılıçoğlu, başkent Saraybosna dışında Mostar şehrini de ziyaret ettiklerini aktararak, sokak müzisyeni olarak bağlama çalacağı şehirlerde toplayacağı gelirle yolculuğuna devam edeceğini sözlerine ekledi.

- "Kültürümüze yakın olduğu için ilk durak Bosna Hersek"

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üçüncü sınıf öğrencisi Başaran da tur bütçesine bileklik yaparak katkı sağladığını belirterek, Türkiye'de çeşitli kamplara Mehmet Sefa ile beraber gittikten sonra yurt dışına da çıkma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Maddiyatın amaçtan çok kendileri için araç olduğunu ifade eden Başaran, "Avrupa'da maddi kısmı nasıl hallederiz diye düşündüğümüzde de Mehmet Sefa bağlama çalıyor, ben de bileklik yapıyorum, beraber bir miktar hediye karşılığında bunları yapar turumuza devam ederiz diye düşündük." dedi.

Başaran, ilk durakları Bosna Hersek'te yerel halktan büyük ilgi gördüklerini belirterek, "Bağlama çalarken yerel halkın bize dönüşü çok güzel oldu. Maddi ve manevi çok iyi ayrılıyoruz. Bosna Hersek'i kültürümüze yakın olması nedeniyle ilk durak olarak seçtik." ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek'in ardından Hırvatistan'a gideceklerini aktaran Başaran, Avrupa turuna İtalya, Fransa, Hollanda ve Belçika ile devam edeceklerini söyledi.

Kılıçoğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında bu yıl da Balkanlar'ın dört bir tarafında farklı anma etkinlikleri düzenlenecek olmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Bu tarz etkinlikler Avrupa'daki insanlara da bilinç kazandırıyor. Geçtiğimiz zor sürecin umursanamaz bir durum olduğu etkinliklerle anlatılıyor." dedi.

Türkiye'nin muazzam bir kültürel zenginliğe sahip olduğuna işaret eden Kılıçoğlu, "Hain darbe girişimindeki demokrasi zaferi, Türkiye'nin refah seviyesi ve gelişmişliğinin asla önüne geçilemeyeceğini göstermiş oldu." diye konuştu.

Yolları Kocaeli'nde kesişen Bitlisli Mehmet Sefa ile Samsunlu Fatih, maddi imkanlarına göre çadır, otel veya sokaklarda konakladıkları Avrupa turundaki ilk durakları Bosna Hersek'ten çok güzel duygularla ayrıldıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön