HABER

Avustralya'da otistik öğrenci için sınıfa yapılan "kafes" tepki topladı

Avustralya'nın Canberra kentinde otistik çocuk için sınıfta kafese benzeyen bölüm yapılması büyük tepkiye yol açtı.

Avustralya Başkent Bölgesi eyaleti Eğitim Bakanı Joy Burch, okul müdürünün görevden alındığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tesadüf eseri Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde konuyla ilgili açıklama yapan Burch, olaydan, okuldaki bazı velilerin şikayetleri üzerine geçen hafta haberdar olduklarını belirtti. Burch, "Yaşadığım düş kırıklığını ve dehşeti ifade edecek sözcük bulamıyorum" diyerek tepkisini dile getirdi.

Yerel basın, adı açıklanmayan 10 yaşındaki erkek çocuğu için 10 Mart'ta sınıfta 2 metreye 2 metrelik metal parmaklıktan bir bölüm yapıldığını yazdı. Bölümün bazı velilerin tepkisi üzerine 27 Mart'ta kaldırıldığı belirtildi.

Okul yetkilileri, bölümün davranış yönetim tekniği çerçevesinde dersten uzaklaşmak istediğinde çocuğun kullanması için yapıldığını ileri sürdü. Bazı eğitimciler de otistik ya da davranış bozukluğu olan çocukların, çalışmak ya da rahatsız olduklarında sakinleşmek için bu tür "sessiz yerlerden" yararlanabileceğini savundu.

Eyalet Eğitim ve Öğretim Genel Müdürü Diane Joseph ise sınıfta kafes benzeri bir bölüm yapılmasını "kesinlikle uygunsuz ve kabul edilemez" olarak niteledi ve uygulamanın soru işaretlerine yol açtığını vurguladı. Joseph, "İlkokul öğrencilerimize bu şekilde davranılmamalı" dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir veli, "The Canberra Times" gazetesine yaptığı açıklamada, "Kimse, bir kafese kilitlenmemeli. Bunlar, suçlu değil, yardıma ihtiyacı olan çocuklar. Otistik bir çocuğun bu şekilde kafese kapatılmasını kabul edemiyorum" ifadesini kullandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön