HABER

Avustralya'da yaşayan türklerden atak üstüne atak

SYDNEY (İHA) - Avustralya'da bulunan Türk İslam Kültür Merkezi (NSW), Sydney kentindeki Auburn semtinden yaklaşık 3 milyon dolar değerinde bir bina satın aldı. 2 bin metrekare arsası bulunan gayrimenkula önümüzdeki yıllarda çok katlı bir binanın inşa edileceği NSW Türk İslam Kültür Merkezi'nin başkanı İbrahim Din tarafından ifade edilirken, açılışı 2001 yılında yapılan Sydney Türk Kültür Evi'nin yönetimi ise 730 bin dolara mal olan binanın borcunun bitirildiğini ve yeni bina satın alma girişimlerine başladıklarını açıkladı.

Avustralya'nın en büyük camisi olan Auburn Gelibolu Camii'nin yönetimini üstlenen NSW Türk İslam Kültür Merkezi, açık arttırmaya çıkarılan bir binayı 2 milyon 965 bin dolara satın aldı. Manav olarak Auburn semt sakinlerine hizmet verirken, geçtiğimiz Temmuz ayında kapanan Auburn Fruit World'un binasını satın alan merkezin başkanı İbrahim Din, bunu toplum adına yaptıklarını belirtti. Auburn Belediyesi'nin tek Türk encümen üyesi olan Silverkey Property Solution'un sahibi Semra Batik'in de desteği ile giriştiği açık artırma sonucu Din, yaklaşık 2 bin metrekare üzerinde bulunan binayı NSW Türk İslam Kültür Merkezi adına satın aldı.

Din, binayı alma amaçlarının en başında "topluma kalıcı hizmet" faktörünün geldiğini belirtti. İbrahim Din, "Aldığımız bina ve arsası Auburn'un tam göbeğinde ve iş merkezinde. Hali hazırda kullanılabilecek iki katlı bu binada tüm müştemilat var. Yaklaşık 60 araçlık otoparkı ile semtin en büyük arsa ve binası olma özelliği taşıyan bu binayı yakın zamanda kiralamak istiyoruz. Daha sonra şartlar elverdiğinde bir proje ile buraya yeni bir çok katlı bina dikeceğiz" dedi. "Bizler bir gün bu fani dünyadan göçünce, ardımızdan gelen nesiller bizleri hayırla ansınlar. 'Sağolsun bizden öncekiler bizlere bir şeyler bıraktı' desinler istiyoruz. Böylesi sağlam yatırımlara yönelmek, Avustralya Türk toplumuna artı puanlar kazandırır" şeklinde konuştu.

Binanın topluma kazandırılmasında büyük emeği geçtiğini belirttiği encümen üyesi ve işkadını Semra Batik'e toplum adına teşekkür borçlu olduklarını belirten Din, "Semra Batik hanımın bu binanın alımı sürecinde yaptıkları inkar edilemez. Binanın alımı aşamasında bizimle birlikte koşturan ve tek kuruş karı olmadığı halde binanın Türk toplumuna kazandırılması için çabalayan sayın Semra Batik'e teşekkür ederiz" dedi.

Öte yandan faaliyetlerini Sydney kentinde sürdüren Türk Dayanışma Derneği'ne ait Türk Kültür Evi'nin borcunun tamamen ödendiği bildirildi. Türk Dayanışma Derneği'nin başkanı Beşir Karasu, binanın 550 bin dolar tutan ana borcu ile 180 bin dolarlık faizinin tamamının ödendiğini açıkladı. Karasu, binaya borçlarının kalmaması nedeniyle, yeni bir bina almak için arayışa girdiklerini ve Türk Kültür Evi'ne komşu binayı satın almaya çalıştıklarını kaydetti.

Türk Kültür Evi'nin kuruluşunun 6. yıldönümüne rastgelen 10 Mart 2007 Cumartesi günü bir kutlama yapacaklarını ifade eden Beşir Karasu, yeni projelerini de o gün topluma açıklayacaklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön