HABER

Avustralya'yı alev aldı

SYDNEY (İHA) - Avustralya'da artan hava sıcaklıkları, orman yangınlarına neden oluyor. Ülkenin nerdeyse tamamından yangın haberleri geliyor. Victoria eyaletinde sadece bir günde 234 yangın çıktı.

Avustralya'da artan sıcaklık değerleri, orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Yangınların en sıklıkla görüldüğü eyalet ise Victoria oldu. Victoria eyaleti çapında sadece bir günde 234 yangın çıktığı gözlemlenirken, itfaiye ekipleri alevlere müdahale etmek için yoğun çaba gösterdi. Victoria'da çıkan yangınların en büyüğü Morwell'da yaşandı. Yangın bir kömür madeni ocağının 1.5 km yakınına kadar ulaştı. 30 metre yükseğe kadar çıkan alevleri kontrol etmek için iki helikopter, 46 yangın söndürme aracı ve 200'den fazla itfaiyeci uzun uğraş verdi. Yallourn North'da meydana gelen çalılık yangınında ise 300 hektarlık alan kül oldu. Bu bölgede alevlerin evlere kadar yaklaştığı görüldü. Erica'nın 12 km kuzeybatısında meydana gelen yangında ise 600 hektarlık alan hasar gördü. Eyalette çıkan 200'ün üzerindeki orman yangınının büyük kısmı kontrol altına alınırken sadece 11'i kontrolden çıktı. Yangınlarda toplam 25 bin hektarlık alan tamamen yandı. Bölge itfaiyesi, ateş yakma yasağı getirmediği için kıyasıya eleştiriliyor. Özellikle diğer bölgelerde yasaklanmasına karşın, yangınların en fazla çıktığı yer olarak görülen Gippsland'da yasağın ilan edilmemesi yetkilileri hedef tahtası haline getirdi.

SYDNEY'İN BATISI DUMAN ALTI OLDU Yangınlar, Victoria kadar olmasa da NSW Eyaleti'nde de etkili oldu. Özellikle eyaletin batı ve güneybatısında çıkan küçük çaplı çalılık ve çimen yangınlarını söndürmek için itfaiyeciler büyük çaba gösterdi. Sydney'in batısında bağlayan beş yangın, Elizabeth Drive ile M7 Motorway arasının yanmasına neden oldu. Bu bölgede yangının yerleşim bölgelerine sıçrama tehlikesi görünmezken, kalın duman tabakası çevreye zarar verdi. Bu arada eyaletin güneyindeki Khancoban yakınlarındaki Kosciuszko Ulusal Parkı'nda da yangın tesbit edildi. İtfaiyeciler yangını kontrol altına almak için yeni strateji planlarken, havanın serinlemesi işleri az da olsa kolaylaştırdı. Ancak bu kez de yangın yön değiştirerek Tumut Nehri'ne doğru kaymaya başladı.

HOBART YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI Hobart'da yerleşim yerlerini tehdit edecek boyuta gelen orman yangını ise itfaiyecilerin yoğun çabası sonunda kontrol altına alındı. Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede genişleyen yangında 800 hektarlık alan kül oldu. Ancak yangında hasar gören konuta rastlanmadı. Tasmania'da 6'sı Hobart'da olmak üzere 26 farklı yerde orman yangını alarmı verildi. Yangının özellikle doğal hayatı olumsuz etkilediği ve birçok hayvanın su ve yiyecekten mahrum kaldığı belirtildi. Yetkililer, yuvalarını terk etmek zorunda kalan hayvanlara yardım edilmesi için halka çağrıda bulundu. Yangınların bazen yıldırımla çıkmasına rağmen, çoğunluğunun insan hatalarından ve kundaklamadan kaynaklandığı belirtildi. Avustralya'da 2003 yılında meydana gelen benzer birçok yangında yüzlerce ev hasar görmüş, 4 kişi ölmüştü. Geçen Ocak ayında da yangınlarda 9 kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön