Ayasofya Camisi'nde 86 yıl sonra ilk! 'Yeşil sancak' dikkatlerden kaçmadı

1934 yılında ibadete kapatılan Ayasofya Camisi, 86 yıl sonra ibadete açıldı. İlk cuma namazı ise bugün kılındı. 4 minareden okunan ezan ve kılıçlı hutbe ile akıllarda yer edecek mesajlara yer verilen cuma namazında dikkat çeken başka bir detaysa 'Yeşil Sancak' oldu.

Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Ayasofya yeniden cami olarak ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ilk cuma namazının kılındığı Ayasofya Camisi'ndeki tarihi anlar kadar tarihi mekanda yapılan düzenlemeler ve içeriden paylaşılan görüntüler de dikkat çekti. Namaz kılınan ibadethanede, namaz kadar konuşulan başka bir detay da 'Yeşil Sancak'lar oldu.

SAĞ VE SOL YANA ASILDI

Bugün tüm dünya Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nın açılışına tanıklık etti. Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ilk cuma namazı ile resmen açıldı. Ayasofya Camii minberinin sağ ve sol iki yanına yeşil sancak asıldı. Peki, Ayasofya'ya asılan yeşil sancak ne anlama geliyor? Yeşil sancak ne demek?

İşte yeşil sancağın anlamı...

YEŞİL SANCAKLARIN ANLAMI NE?