Ayasofya Meydanı'nda "Fetih Namazı" etkinliği

İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümünde Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması talebiyle Ayasofya Meydanı’nda gerçekleştirilen "Fetih Namazı" etkinliğine vatandaşların yanı sıra Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar ile Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan katıldı.

Ayasofya Meydanı'nda "Fetih Namazı" etkinliği

Saat 02.00'de meydanda toplanan vatandaşlar evlerinden getirdikleri yiyeceklerle sahur yaptı. Sahurun ardından teheccüd namazı kılan vatandaşlar sık sık "Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın" sloganları atarak tekbirler getirdi. Meydanda kurulan platformdan okunan Kuran-ı Kerim'in ardından sanatçılar şarkılarını ve marşlarını seslendirdi.

Daha sonra meydanda toplanan vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, "480 yıl şu minarelerinden Allah-u Ekber sesleri eksilmeyen Ayasofya'mız, tam 85 yıldır tekbirden, tevhitten, ezandan mahzun bir şekilde durmaktadır." dedi.

20190526_2_36622650_44806334_Web

Dünyanın birçok ülkesinde Ayasofya kilisesi, dernekleri, vakıfları kurulduğunu ve bunların yoğun bir şekilde Ayasofya'nın kilise olarak açılmasını talep ettiklerini belirten Turhan, şöyle konuştu:

"Dünyanın birçok bölgesinden gelip bize soruyorlar, 'siz niye buranın cami olarak açılmasını istiyorsunuz? Ya müze kalsın ya da kilise olarak açılsın, niye bu kadar tepki gösteriyorsunuz?' diye gelip sorular soruyorlar. Biz de onlara diyoruz ki siz Endülüs'ü tarumar ederken bize mi sordunuz? Siz Bağdat'ı yıkarken bize mi sordunuz? Siz Şam-ı Şerif'i yıkarken bize mi sordunuz? Siz İslam coğrafyasını yıkarken bize mi sordunuz? Bu Ayasofya Sultan Fatih'in kendi parasını ödeyerek aldığı bir mabettir. Biz Anadolu gençlik olarak, Türkiye'deki Müslümanlar olarak Ayasofya Camisi'nden Allah-u Ekber nidaları yükselinceye kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Konuşmanın ardından kılınan sabah namazının ve yapılan duanın ardından vatandaşlar meydandan ayrıldı.

20190526_2_36622650_44806332_Web

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 54 yorum
Amaç namaz kılmak değil ki, sanki memlekette cami yok, bu tipleri kim destekliyor ona bakmak lâzım
bunlar şovmen başka bişey değil 3 kuruş para verip girmisler mi ayasofyaya.
Ne Meraklısınız kiliselerde namaz kılmaya..!!Cami mi kalmadı Türkiye'de..!!Adamlar Mars'ta koloni kuruyorlar bizim uğraştığımız işlere bak..!!
Millet Marsa gidiyor biz neyle ulaşıyoz. Ne olacak orda namaz kılsanız
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler