HABER

Aycell'in abone sayısı artıyor

İSTANBUL (İHA) - Aralık 2002 itibari ile abone sayısı 500 bine yaklaşan Aycell, 2003 yılının ilk çeyreğinde kapsama alanı olarak tüm Türkiye'ye yayılma hedefliyor. 14 Aralık 2001 tarihi itibariyle toplam 800 bin abone kapasitesi, 7 ilde 600 adet baz istasyonu ile ticari faaliyetine başlayan Aycell, 16 Mart 2000'de Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan ihale ile işletme lisansı aldı ve GSM 1800 operatörü oldu. Aycell, Ağustos 2002'de başlattığı kampanya ile abone sayısını yüzde 150 arttırdı. Türkiye nüfusunun yüzde 40'ını oluşturan 24 ilde hizmet veren Aycell aracılığı ile İstanbul, Ankara (Akyurt, Bala, Beypazarı, Elmadağ, Evren, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan,Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar, Gölbaşı), İzmir (Aliağa, Bayındır, Bergama, Çeşme, Foça, Kemalpaşa, Menemen, Ödemiş,Selçuk, Tire, Torbalı, Urla), Adana, Antalya (Alanya, Kale, Kaş, Kemer, Kumluca, Manavgat, Side, Belek), Bursa (Gemlik, Mudanya), Muğla (Bodrum, Fethiye, Marmaris, Göcek), Artvin, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Osmaniye, Kırıkkale, İçel, Kars, Konya, Kayseri, Niğde, Sivas, Yozgat'ta bulunan vatandaşlar "alo" diyebiliyor. Yakın zamanda Aycell'e alo diyen illerin sayının 50'yi bulması bekleniyor.

YATIRIM ANLAŞMALARI
Teknik alt yapısını geliştirmeye yönelik olarak şebeke yatırımlarına devam eden ve bu maksatla Ericsson, Alcatel ve Netaş ile yatırım anlaşması imzalayan Aycell, 2003'ün ilk çeyreğinde tüm Türkiye'de il merkezlerinde Aycell ile konuşmak isteyen müşterilerinin hizmetinde olacak. Aycell'in 2003 yılı sonunda pazar payı yüzde 10, 2004 yılından itibaren ise pazara yeni giren abonelerin en az yüzde 25'ini alarak bu trendle birlikte 2010 yılında yüzde 22 olması hedefleniyor.

Öte yandan Türkiye'de 2010 yılında toplam mobil abone sayısının 35 milyon civarında olacağı hedefleniyor. Ulusal dolaşım alanında da, alınan ve hızla uygulamaya geçirilen yatırım kararlarının yanısıra, uluslararası dolaşımı sağlamak amacıyla 11 yabancı operatör ile anlaşma yapıldı ve operatörler ile roaming resmen başladı. Şu anda 9 ülkeyi uluslararası dolaşıma dahil eden Aycell, ikinci aşamada 30 ülkede sürdürülen roaming görüşmelerini sonuçlandıracak.

YURT DIŞI ÇALIŞMALARI Aycell, Fransa, İspanya, İsviçre, Polonya, Romanya, Yunanistan, Rusya ve Ukrayna'daki GSM operatörleriyle sürdürdüğü roaming anlaşmalarını tamamlayarak söz konusu ülkelerde Aycell abonelerinin konuşma imkanı sundu. Aynı zamanda bu ülkelerden gelen turistler de Aycell şebekesini kullanarak görüşme yapabiliyor.

Aycell, 2003 yılı öncesi Avusturya, Makedonya, Suudi Arabistan, Almanya, İngiltere, ABD, Bulgaristan, Arap Emirlikleri, Mısır, Hindistan, Güney Kore, Arnavutluk, Malezya, İsrail ve İtalya'daki GSM operatörleriyle roaming anlaşmaları konusunda çalışma yapıldı. Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nde görev alan Türk askerleri yanında (ISAF) 4 bini aşkın asker arasında Aycell aracılığı ile dünya ile bağlantı kurabilenler bulunmaktadır.

KAMPANYALAR 31 Ekim 2002'ye kadar planladığı kampanyadan, kapsama alanına yeni giren illerin de faydalanmasını sağlamak için 31 Ocak 2003 tarihine kadar uzatan Aycell'in indirim kampanyası süresince aboneler eski tarifelere göre yüzde 67'ye varan oranlarda daha az ücret ödemeye devam ediyor. Kampanya süresince, faturalı hatlardaki şebeke içi konuşmalarda 150 bin TL/dk. yerine 48 bin TL/dk. aboneler, faturalı hatlarda Aycell'den sabit telefonlara yönelik aramalarda 218 bin TL/dk, Aycell'den tüm operatörlere gönderilebilecek SMS'ler için ise 48.000 TL/mesaj ücret olarak fiyatlandırılıyor. Faturasız hatlarda ise, abonelere yüzde 50'ye varan oranlarda indirim uygulanıyor. Aycell'den Aycell'e yönelik aramalarda, 1 dakikada 4 kontör yerine 2 kontör düşüyor. (5.5 milyon TL'ye satılan 100'lük kontör kartları ile halen Aycell'den Aycell'e 25 dakika konuşabilen abone, bu uygulama ile 50 dakika konuşabiliyor.) Aycell'den sabit telefonlara yönelik aramalarda, dakikada 10 kontör yerine, dakikada 5 kontör düşüyor. (100 kontörlük karta sahip bir abone, Aycell'den sabit telefona yönelik aramalarda 10 dakika yerine 20 dakika konuşabiliyor.) Her bir SMS gönderiminde ise 2 kontör yerine 1 kontör düşüyor. Diğer bir deyişle her bir SMS gönderiminde 55.000 TL ödeniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön