Aydın: "Halkbank'la ilgili yeni bir karar yok"

İstanbul (AA) - Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Özelleştirme Yüksek Kurulunun yüzde 25'lik halka arzdan sonra, Halkbank'ın yol haritasıyla ilgili alınmış herhangi bir kararı bulunmadığını vurgularken, "Ama Halkbank'ın 2010'a kadar özelleştirileceği hususu, hükümetin beyanlarında bulunuyor. Takvimin devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Aydın, Halkbank'ın 2007 yılı finansal sonuçlarının değerlendirildiği ve 2008 hedeflerinin açıklandığı basın toplantısında, özelleştirmenin ne zaman yapılacağının, Özelleştirme İdaresi ile Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) kararı olduğunu ve onların en doğru kararı en doğru zamanda alacağına inandıklarını vurguladı.

Hüseyin Aydın, "Siz, halka arzdan mı, blok satıştan mı yanasınız?" sorusunu, "Bizim için farketmiyor. Bu konuda karar alıcı biz değiliz. 'Halka arz' derlerse halka arz, 'blok satış' derlerse blok satış yapılır" diye yanıtladı.

Bankanın şu andaki piyasa değerine ilişkin soru üzerine Aydın, halka arzı gerçekleştirdiklerinde 9 kat talep topladıklarını ve dolar bazında yüzde 72, YTL bazında yüzde 50'lik bir pozitif getiri olduğunu hatırlattı.

Aydın, "Ama maalesef bugünlerde halka arz fiyatımızın altındayız. Bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. Halkbank'a talebin artarak devam edeceğinden hiç kuşku duymuyoruz" dedi.

Aydın, bankanın İstanbul'a taşınma çalışmalarına ilişkin de bankanın teknolojisinin, hazine yönetiminin, bireysel bölümünün, uluslararası ilişkiler departmanının İstanbul'da olduğunu belirterek, "Aslında biz İstanbullu olup Ankara'da oturanlardanız. Dolayısıyla hem Ankara hem İstanbul pahalı bir şehir. Bizim İstanbul'a gelmemiz gerekiyor.

İstanbul'daki pazar payımızı artırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Hüseyin Aydın, bankanın temettü dağıtıp dağıtmayacağı yönündeki soruya karşılık, henüz alınmış resmi bir karar olmamakla birlikte mutlaka temettü dağıtılması gerektiğini düşündüğünü kaydetti.

Halkbank'ın sermaye sorunu olmadığını ve güçlü bir öz kaynağa sahip olduğunu vurgulayan Aydın, teknik anlamda karı dağıtmak için hiç bir mahsur görmediğini söyledi.