HABER

Aydın'da bu kez vekiller tartıştı

Valinin 7 Eylül'de yapılan törenlere de geç geldiği iddia edildi.

Aydın'da, geçen hafta 30 Ağustos'ta Vali Hüseyin Avni Coş ile CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay arasında yaşanan gecikme gerginliği Aydın'ın kurtuluş günü olan 7 Eylül'de daha da tırmandı. Vali Coş'un bu gecikme alışkanlığını sürdürdüğünü iddia eden CHP'li vekiller ile AK Partililer tartıştı.

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törene Vali Hüseyin Avni Coş, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Arif Çetin, AK Parti Aydın Milletvekilleri Atilla Koç, Mehmet Erdem, CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, MHP Aydın Milletvekilleri Ali Uzunırmak, Ertuğrul Kumcuoğlu ve Recep Taner ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda CHP'li Atay ile Vali Coş arasında yaşanan "padişah- ördek" tartışmasının ardından yaşanan gerginlik, 7 Eylül Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88'inci yıldönümü kutlamalarında CHP, MHP'li vekiller ile AK Partili vekiller arasında yaşanan tartışmayla devam etti.

AK Parti Milletvekili Mehmet Erdem ve AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay ile birlikte Adnan Menderes Bulvarı'ndan Aydın Efeleriyle birlikte yürüyerek tören alanına gelen Vali Coş'a geç kaldığını iddia ederek tepki gösteren CHP'li milletvekilleri ile AK Parti Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Atilla Koç tartıştı. Tören alanına gelen Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'un MHP ve CHP'li milletvekillerinin elini sıkmadığı dikkat çekti. Tören sonrasında MHP ve CHP'li milletvekilleri Vali Coş'u gerilimi sürdürmekle

suçladı.

VALİLİKTEKİ TÖRENİ BOYKOT ETTİLER

Vali Coş'un tören alanına gecikmesinin ardından yaşanan gerginlik sonucu CHP ve MHP'li vekiller, Aydın Valiliği'nde gerçekleştirilen törene katılmama kararı aldı.

Tartışmanın yaşandığı meydanda törenin bitiminin ardından MHP'li Recep Taner, "Vali devletin valisi olursa tebligat törenine gideriz. Burada Sayın Vali, partinin valisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle tebligat törenine gitmemize gerek yok. Yaşanan bu tablo karşısında Aydınlı hemşehrilerimiz hala bu valiyi Aydın Valisi olarak görüyorlarsa bu ayrı mesele" diye konuştu. Taner, bugün 30 Ağustos'ta yaşanan gecikme krizinin aynısının yaşandığını belirtti.

Yaşanan gecikmenin devlete yakışmadığını iddia eden ve "Bu bir soytarılıktır" diyerek tepkisini dile getiren MHP'li Ali Uzunırmak da, şunları söyledi: "Devlet töreni değil bu bir soytarılık anlamına gelecek bir davranış biçimidir. Maalesef bu olayı kınıyoruz. Devlete, cumhuriyete ve demokrasiye böyle bir tavır ve davranışı yakıştıramıyoruz. Böyle bir devlet adamlığı günümüzde tavır alınması gereken katlanılmaz bir hale gelmiştir. Sahipleri kimse bu meseleye sahip çıkmalıdır. Eğer sahipleri sahip

çıkmıyorsa Aydın ve Türk demokrasisi, cumhuriyet ve devlet bundan çok büyük yara alacaktır. Çünkü bunlar 'rol model' gibi algılanmaya başlanırda devletin bütün atanmışlarına sirayet eder."

7 Eylül törenlerinde Vali Coş'un gecikmesine tepki göstererek AK Partili Koç ve Erdem ile tartışan MHP'li Ertuğrul Kumcuoğlu da şöyle konuştu: "Hayatımda ne böyle bir şey gördüm ne de böyle bir şeyi tasavvur edebilirim. Sayın Vali ile birlikte AK Parti milletvekilleri ve AK Parti İl başkanının birlikte gerçekleştirdikleri bu eylemi son derece yadırgadığımı ifade etmek istiyorum. Hiç hoş olmadı, hiç yakışlıklı olmadı. Hiç yerinde bir davranış olarak değerlendirmiyorum. Halbuki bugün bizim kurtuluş

günümüz. Burada sadece düşman işgalinden kurtulmadık. Bir takım yanlılardan da kurtulduk. Dolayısıyla bu anlayış içerisinde bir gün geçirmemiz daha uygun olurdu."

30 Ağustos'ta Vali Coş ile aralarında geçen 'padişah - ördek' tartışmalarıyla gündeme gelen CHP'li Fatih Atay da, Vali Coş'un 30 Ağustos'taki tutumunu sürdürdüğünü iddia ederek sözlerine şöyle devam etti: "Aydın'da 30 Ağustos'ta yaşananların gerekçesi neyse 7 Eylül'de yaşananların da gerekçesi aynıdır. Aynı kişi, aynı kamu görevlisi yani vali. Gene 10 dakika geç geldi. Törende herkese saygısızlık yaptı. 30 Ağustos'taki saygısızlığını aynen 7 Eylül'de de devam etti. Gerginliği devam ettiren hep aynı kişi.

Vali 'Aydın'ın Efesi benim' diyebilmek için şov yaptı. Böyle bir kişinin sadece Aydın Valisi olarak değil hiçbir kamu görevinde bulunmaması gerekir. Sayın Vali ile ilgili gerekli işlemin bir an önce yapılmasını istiyorum."

7 Eylül Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88'inci yıldönümü nedeniyle Atatürk Meydanı'nda gerçekleşen çelenk sunma töreninde yaşanan gerginliğin ardından Aydın Valiliği'nde yapılan törene katılmama kararı alan CHP ve MHP'li vekiller, İstasyon Meydanı'nda yapılan resmi geçit törenindeki yerlerini aldı.

(MB-HO-Y)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön