Ayhan Yalçınkaya CHP Genel Başkanlığına aday

Sivas - CHP Parti Meclis Üyesi ve eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Ayhan Yalçınkaya, CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Yalçınkaya, CHP Sivas İl Teşkilatı binasında düzenlediği basın toplantısında, 26-27 Nisan 2008'de yapılacak olan 32. CHP Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olduğunu kaydetti.

"Bugün itibariyle, umudun, sevdanın, inancın kavgası başlamıştır" diyen Yalçınkaya, "Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sıradan değil, uzun soluklu bir kavga başlamıştır. Sivas'ta başlamıştır" diye konuştu.

"Manda ve himaye kabul edilemez" kararının alındığı, ulusal kurtuluş mücadelesinin askeri niteliğinin yanı sıra siyasi bir nitelik kazandığı Sivas Kongresi'nin yapıldığı ilde Cumhuriyet Halk Partisi'nin il binasında yeni bir siyasi mücadele döneminin bugünden itibaren başladığını söyleyen Yalçınkaya, "Burada tüm halkımı, tüm Türkiye'yi bu
kavgaya omuz vermeye, destek vermeye huzurlarınızda bir kez daha çağırmak istiyorum" dedi.

Ülkede çok ciddi ve büyük sorunlarla karşı karşıya olunduğunu öne süren Yalçınkaya, "Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olmadan Türkiye düzelmeyecektir" dedi. Yalçınkaya, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Halk Partisi'ni ülkenin doğusunda olmayan, batısında olan, sahil şeritlerinde olan bir parti, yerel bir parti olmaktan çıkaracağız. Cumhuriyet Halk Partisi'ni yeniden Türkiye'nin partisi haline getireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni bir kadroya ihtiyacı var, dinamik bir kadroya ihtiyacı var. Genç bir kadroya ihtiyacı var. Öyle genel merkez binasından, oturarak Türkiye'yi yönetme iddiasında değil, Şırnak'tan Tekirdağ'a kadar parti minibüsünü altına alıp belki 1 ay Ankara'daki koltuğuna dönmeden, kent kent, kasaba kasaba, köy köy halkı örgütleyecek dinamik bir kadroya ihtiyacı var Cumhuriyet Halk Partisi'nin."

AA