HABER

AYM: Öcalan'ın hakkı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın yazdığı kitaba basım aşamasındayken el konulması ve yakılması nedeniyle yaptığı başvuruda, Öcalan'ın hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM: Öcalan'ın hakkı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Abdullah Öcalan’ın kitabıyla ilgili kararını açıkladı.

Yüksek Mahkeme, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın "Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunma)" isimli çalışmasına, basım aşamasındayken toplatılması, el konulması ve yakılması nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan bireysel başvuruyu inceledi.

Mahkeme, Öcalan'ın yazdığı ve yayınlatmak üzere hazırlık yapıldığı sırada mahkemenin kitaba el koyması, toplatması ve yakılması şeklindeki kararı nedeniyle hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Yüksek Mahkeme Genel Kurulu'nun 14 üyesinin oy çokluğuyla aldığı karara, 3 üye katılmadı.

Öcalan'ın avukatları tarafından yapılan başvuruda, Öcalan'ın kitabı basım aşamasındayken Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi ile görevli İstanbul 2 No'lu Hakimliği'nce 21 Eylül 2012'de el konulduğu belirtilmişti.

Dilekçede, başvurucunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nce güvence altına alınan bir dizi haklarının ihlal edildiği savunulmuştu.

Avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapan Öcalan, herhangi bir toplatma veya yasaklama kararı olmadan kitabına basımdan önce el konulmasını "hukuk dışı" olarak nitelendirmişti.

Yüksek Mahkeme'nin bu kararının ardından Abdullah Öcalan'ın kitabının satışa çıkması bekleniyor.

Öcalan'ın "Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Bildirgesi", "12 Eylül Faşizmi PKK Direnişi" ve "Barışa Doğru Roma Konuşmaları" adlı kitapları için uygulanan yayın yasakları daha önce kaldırılmıştı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler