HABER

AYM: Öcalan'ın hakkı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, terör örgütü elebaşı Öcalan'ın yazdığı kitaba basım aşamasındayken el konulması ve yakılması nedeniyle yaptığı başvuruda, Öcalan'ın hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM: Öcalan'ın hakkı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Abdullah Öcalan’ın kitabıyla ilgili kararını açıkladı.

Yüksek Mahkeme, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın "Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunma)" isimli çalışmasına, basım aşamasındayken toplatılması, el konulması ve yakılması nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan bireysel başvuruyu inceledi.

Mahkeme, Öcalan'ın yazdığı ve yayınlatmak üzere hazırlık yapıldığı sırada mahkemenin kitaba el koyması, toplatması ve yakılması şeklindeki kararı nedeniyle hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Yüksek Mahkeme Genel Kurulu'nun 14 üyesinin oy çokluğuyla aldığı karara, 3 üye katılmadı.

Öcalan'ın avukatları tarafından yapılan başvuruda, Öcalan'ın kitabı basım aşamasındayken Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi ile görevli İstanbul 2 No'lu Hakimliği'nce 21 Eylül 2012'de el konulduğu belirtilmişti.

Dilekçede, başvurucunun Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nce güvence altına alınan bir dizi haklarının ihlal edildiği savunulmuştu.

Avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapan Öcalan, herhangi bir toplatma veya yasaklama kararı olmadan kitabına basımdan önce el konulmasını "hukuk dışı" olarak nitelendirmişti.

Yüksek Mahkeme'nin bu kararının ardından Abdullah Öcalan'ın kitabının satışa çıkması bekleniyor.

Öcalan'ın "Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Bildirgesi", "12 Eylül Faşizmi PKK Direnişi" ve "Barışa Doğru Roma Konuşmaları" adlı kitapları için uygulanan yayın yasakları daha önce kaldırılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 226 yorum
KÜRT HALKI SAYIN ABDULLAH ÖCALANIN ŞUAN İMRALIDA OLMASI BİLE HAKSIZLIKTIR.
ülke karıştığında kaçacak delik arayacaksınız !!
pkk nın sırf kendi emelleri için öldürdüğü o kadar kürt insanımızın hakkını kim verecek sen önce onun hesabını yap
bende kürt halkıyım APO TERÖRİSTİNİN ASILMAMASI ŞEHİTLERİMİZE EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR, HAK İHLALİDİR BUNU KİM TEMİZLEYECEK? O ELLERİNİN KANI TEMİZLENMEYECEK APO SENİN DİNİN BİLE BELLLİ DEĞİL FAŞİST KOMİNİST SENİ . SENİNDE YARDAKÇILARINIDA BU TOPRAKLARDA AKITTIĞINIZ KANIN HESABI SORULACAK O ZAMAN ARKASINA SIĞINABİLECEĞİN 300-400 BİN PROVAKÖT HAİN KÜRTÜDE SİLECEZ BU MEMLEKETTEN YETERKİ BİR HÜKÜMET TÜRKİYE SEVDALILARININ YANINDA OLSUN
sen ve senin gibi insan müsvettelerinide sahibinizin yanına göndereceğiz siz vatan hainisiniz
hatta bebek katilini Türkiyeye getirene onu mahkum eden hakime ölüm cezası verelim.
Ben bir Kürt olarak şunu derim ki evet şu an imralıda olması haksızlıktır, şu an yerin yedi kat dibinde cehhennemin kökünde olmalıydı!
doğru haklısın haksızlık orda yaşaması kafasını koparıp leşini dağdaki pkk köpeklerine yedirecez siz merak etmeyin az kaldı sizi sonsuzluğa uğurluyacaz....
haklısın 30.000 kişinin katilini asmak lazım...
Aslında çoktan cehenneme gönderilmeliydi yaşaması bile haksızlık
terbiyesizlik yapma..!! ekmek yediğiniz toprağa hayinlik yapmayın...!! öcalanın imralıda olması haksızlıkmış.size farklı muamele yapılsaydı bu konuşmayı şuan yapamazdınız.sizin gibi terör örgütlerine destek vereni allah bildiği gibi yapsın.
sırrı süreyya nın bir bildiği varmış desenize.
Asla boyle birseyi basbakanimiz kabul etmez yazilanlara inanmayin baktilar herseyi denedik olmadi simdi bunu ortaya atilar ne yabarsalar yabsinlar kimse yikamaz yikamazlar bensilvanlilar bunlari yazanlar
ihsan çakır okadar cahilsinki gerçekleri görmek sana ters geliyo.merak etme apoyu çıkaracakl eşbaşkan olacak tayyiple.adam kendisi açıkladı kurmayları açıkladı hala söylenenlere inanmayın diyosun yuh size.o pensilvanyalı dediğinle tayyip birlikte hareket ettiler apoda çıkıyo 3 silahşörler türkiyeyi yok edecek siz cahiller sayesinde.
senın yaşın cok küçük be evlat böyle şeylere aklın ermez senın
Kardeş okuma yazmayı yeni mi söktün
safsın sen
İnandırmaya direnen ve Türkiyeye sokmaya çalışan Hollanda Başbakanı değil. Ee birazcık anlamışsın neyin ne olduğunuda,araftasın.
Geri Dön