Ayrılıkçı Katalanlar Katalonya'da yolları kapattı

İspanya'nın doğusundaki Katalonya'daki ayrılıkçı radikal gruplar, yol kapatma eylemlerini bölgenin geneline yaydı.

Ayrılıkçı Katalanlar Katalonya'da yolları kapattı

Ayrılıkçı grupların İspanya-Fransa sınırındaki AP-7 otoyolunda 1 gün süren yol kapatma eyleminin Fransız ve İspanyol polisinin müdahalesiyle sonlandırılmasının ardından, eylemler Katalonya'daki büyük şehirlere sıçradı.

Katalonya'nın İspanya'dan ayrılması için sokak eylemleri düzenleyen "Demokratik Tsunami" ve "Cumhuriyeti Savunma Komitesi" adlı radikal grupların çağrısıyla Barselona, Girona, Tarragona, Sabadell gibi önemli Katalan kentelerinde yeni eylemler düzenlendi.

Barselona kentinin ana giriş yollarını, Katalonya'yı güneyden kuzeye kesen AP-7 otoyolunun Girona ve Tarragona girişlerini trafiğe kapatan eylemciler, yollarda uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.

Eylemcilerin bazı noktalarda yollara barikatlar kurduğu görüldü.

Diğer yandan yol kapatma eylemlerinin Bask bölgesinin Fransa sınırında Irun kenti yakınlarındaki AP-8 otoyolunda da gerçekleştirildiği bildirildi.

İspanyol polisinin, Katalonya'daki olayların daha fazla büyümemesi için yol kapatan eylemcilere müdahale etmekte çok kontrollü hareket ettiği gözlendi.

İspanya-Fransa sınırında pazartesi sabahı başlayan ve yaklaşık 30 saat süren yol kapatma eylemi Fransız ve İspanyol polisinin müdahalesiyle sona ermişti.

Çıkan olaylarda bazı eylemcilerin yaralandığı, Fransız polisinin 18, Katalan polisinin de 1 kişiyi gözaltına aldığı açıklanmıştı.

İspanya'da Yüksek Mahkeme'nin, 1 Ekim 2017'deki yasa dışı bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak tutuklu yargılanan 9 Katalan siyasetçi hakkında mahkumiyet kararı verdiği 14 Ekim'den bu yana Katalonya'da kitlesel eylemler yapılıyor.

Eylemciler, bir yandan Yüksek Mahkeme'nin kararını protesto ederken, diğer yandan da Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerin dünya kamuoyunda gündeme gelmesini amaçlıyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Türkiye ye karşı devamlı bu konuda akıl veren kişiler hadi Fransa ve İspanya ya da akıl verin ne yapmaları gerektiği konusunda bakın Bask iki ülke topraklarında dağılmış halk özgürlük istiyoruz diyor ama Kürt halkı bölgede 4 ülke topraklarında senelerdir AB ülkeleri bu konuda nedense devamlı Türkiye ye baskı yapıyorlar onlar önce kendi içlerindeki halklara özgürlük versinler sonra ülkemize akıl vermeye çabalasınlar kaşıma kaşırlar demiştik şimdi kaşınıyor belli ki
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler