Ayşe Tolga kimdir?

Ayşe Tolga kimdir?

Ayşe Tolga, 1973 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Harbiye İlk Okulu ve Emirgan Orta Okulu'nu bitirdikten sonra eğitimine Bakırköy Kız Meslek Lisesi'nde devam etti. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü okudu ve mezun oldu. Daha sonra Studio Oyuncuları’ndan Şahika Tekand'dan oyunculuk eğitimi aldı.

Ayşe Tolga 1992'de Şahika Tekand'ın kurucusu olduğu Studio Oyuncuları oyunculuk stüdyosuna kaydolarak oyunculuk eğitimine başladı. 1994'te Semih Kaplanoğlu tarafından keşfedilerek o sezon başlayacak Şehnaz Tango için Nurşen karakterine seçildi. 1994-2005 yılları arasında pek çok reklam filminde oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak rol aldı.

"Life-style" alanında moda ve diyet konulu reklam çalışmalarında yaratıcı yönetmen ve oyuncu olarak görev alıyor; çeşitli reklam ajanslarına danışmanlık yapıyor. 1994-1996 yılları arasında rol aldığı Şehnaz Tango dizisiyle tanınır. Ayrıca Ezel Akay'ın yönettiği Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filminde Nilüfer Hatun'u canlandırmıştır.

Ayşe Tolga, 24 Temmuz 2013 tarihinde eşi Marsel Eskinaziden boşanmıştır.Bir kız çocuk annesidir.

Rol aldığı bazı dizi ve filmler; Şehnaz Tango, Aşkın Dağlarda Gezer, Ah Bir Zengin Olsam, Çarli İş Başında, Ayrılsak da Beraberiz, Çifte Bela, Beşik Kertmesi, Efsane, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, 80'ler

Ayşe Tolga Haberleri