HABER

Ayten Alpman hayatını kaybetti!

Sanatçı Ayten Alpman hayatını kaybetti. "Bir Başkadır Benim Memleketim" gibi pek çok eseri seslendiren Alpman, 83 yaşındaydı.

Ayten Alpman hayatını kaybetti!

Türk pop ve caz müziğinin usta sesi Ayten Alpman vefat etti.

Geçirdiği rahatsızlık dolayısıyla Şişli Osmanoğlu Hastanesi’ne kaldırılan Alpman, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/ayten-alpman-hayatini-kaybetti/9944/257065/)

[

](http://video.mynet.com/habervideo/Ayten-Alpman-Memleketim/1446506/)

"ANNEMİN ÜZERİNE DEFNEDİN"

Ünlü sanatçı İlham Gencer ile yaptığı evlilikten 2 çocuğu bulunan Ayten Alpman’ın "Beni Edirnekapı Mezarlığı’nda yatan annemin üzerine defnedin" vasiyetinde bulunduğu belirtildi.

"BAYRAKLAŞMIŞ BİR TÜRK KADINIYDI"
İlk eşi Ayten Alpman’ı son kez önceki gün gördüğünü belirten İlham Gencer, "Ağzında oksijen maskesi vardı ve uyuyordu. Yüzünde maske olduğundan yanaklarından değil alnından öptüm. Gözlerini açtı ama konuşmaya mecali yoktu" dedi. İlham Gencer, "Ne ben ne Ayten magazinsel olmadık. İyi bir Türk milliyetçisiydi. Bayraklaşmış bir Türk kadınıydı. Yeri asla doldurulamaz" dedi. 83 yaşında hayata gözlerini kapatan Ayten Alpman’ın Pazartesi günü Edirnekapı, Zincirlikuyu ya da Ulus mezarlıklarından birine defnedileceği öğrenildi.

Tombak sanatçısı aynı zamanda ailenin yarım asırlık dostu Sami Coşkun, "Ayten Alpman hayatında söylediği caz parçalarının dışında milletine, Türkçe söylediği şarkılardan da haz duyardı. Hocasının da eski kocası Bozkurt İlham Gencer olduğunu her dönemde adeta haykırırdı" dedi. Coşkun "1974 yılında TRT Genel Müdürü İsmail Cem İpekçi, TRT’nin tozlu raflarından Hasan Mutlucan’a ilaveten bir Türk kadını sesi olarak Ayten Alpman’ın seslendirdiği ’Bir Başkadır Memleketim’ şarkısıyla gündemini genişletti ve Türk milletine mal olmasında rol oynadı" diye konuştu.

AYTEN ALPMAN KİMDİR?
Ayten Alpman 10 Ekim 1929 İstanbul - Yeşilköy doğumludur. Alpman'ın müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde oldu. İlk olarak İngilizce şarkılar söyledi. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderdi ve lise eğitimini orada tamamladı. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başladı. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always In My Heart" oldu.

Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıktı ve sahnede ilk defa söylediği parça yine "You Are Always In My Heart"tı. Daha sonra Arif Mardin ile tanışan Alpman, onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başladı.

1953 yılında İlham Gencer ile evlenen Ayten Alpman, eşinin Çatı Gece Kulübünü kurmasıyla birlikte Çatı'da sahne almaya başladı.

1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlandı.1963 yılında çalışmak için İsveç'e giden Alpman iki sene boyunca İsmet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışmasına imza attıktan sonra Türkiye'ye döndü.

Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlayan Alpman'ın ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlandı.

Ayten Alpman ilk büyük çıkışını Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile gerçekleştirdi.

1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" 1974 yılında tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürüldüğünde büyük satış rakamlarına ulaştı.

Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpmanla özdeşleşir ve bir milli marş halini alır.

2 adet LP çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yaptı. Alpman 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat oldu. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
bir idolü kaybettik allah rahmet eylesin ailesine ve sevenlerinde sabirlar verin
yaw ne memleket be herönüne gelene rahmet okuyorlar bu millet şeytana bile rahmet okur.kadının yaşadığı hayat belli ömrü boyunca allahı hatırlamamış ölünce allah onu hatırlarmı herkes için geçerli bu herkes ömür sermayemizi boşyere tüketmeyelim vesselam
seiz nerden biliyorsunuz rahmet okumadığını insanlar hakkında böyle yorum yapamazsınız şu an siz günah işlıyorsunuz yüce allahımız la bu kulün arasında dır.
cenaze namazın kılınmaz inşallah soysuz sefil yaratık müslüman müsvettesi....
NAPICAKTIK YA BELAMI OKUCAKTIK...ALLAH RAHMET EYLESIN..ALLAH ONU HATIRLARMI DIYOSUN..ONU YARATAN SENIDE YARATTI..KIMIN NEYLE KURTULACAGI HIC BELLI OLLMAZ...ALEYKUM SELAM GULE GULE
size maun süresinin okumanizi tavsiye ederim böyle yorumlardan önce allah kullu arasina girmek ne haddinize ise....
herkes ibadetini kendi içinde yaşar. Kimsenin sevabı başkasını cennete kimsenin günahıda cehenneme götürmez.herkes kendinden sorumludur.Geride kalanlara allahtan rahmet dilemek , taksiratını affetsin diye temennide bulunmak düşer.
ALLAH RAHMET EYLESİN,DÜZGÜN BİR SANATÇIYDI.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler