HABER

Azerbaycan Büyükelçiliği, Sezer ve Aliyev tarafından açıldı

Azerbaycan'ın yeni büyükelçilik binası Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından açıldı.

Azerbaycan Büyükelçiliği, Sezer ve Aliyev tarafından açıldı

Azerbaycan'ın Oran'daki Diplomatik Site'de inşa edilen yeni büyükelçilik binası bugün düzenlenen bir törenle açıldı. Büyükelçilik Binası'nın açılışından önce aynı alan içinde İhsan Doğramacı tarafından inşa ettirilen Azerbaycan Kültür Evi'nin açılışı yapıldı. Açılışa Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı. Azerbaycan Kültür Evi'nin açılış kurdelasını Aliyev ve Bahçeli birlikte kesti.

Kültür Evi'nin ardından Büyükelçiliğin bulunduğu sokağa Bakü Sokak ismi verilmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Belediye Meclyisi'nin 2001 yılı Kasım ayında sokağa Bakü ismi verilmesini kararlaştırdığını hatırlattı. Bakü Sokak levhası, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından açıldı.

Sokağın açılışının ardından Büyükelçilik binasının açılışına geçildi. Açılışa Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da katıldı. İki ülke ulusal marşlarının okunmasından sonra Büyükelçilik binasının açılış kurdelasını Sezer ve Aliyev kesti. Açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sezer, yeni Büyükelçilik binasının, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için önemli katkılar yapacağını ifade etti. "Azerbaycan-Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda gelişip güçleneceğine kuşku yoktur" diye konuşan Sezer, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Azerbaycan Büyükelçiliği'nin bundan sonra daha fazla çaba sarfedeceğini kaydetti. Sezer, Azerbaycan Büyükelçiliği açılışının, diğer ülkeleri de büyükelçiliklerini Diplomatik Site'ye taşımaları konusunda özendireceğini vurguladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise yeni büyükelçilik binasının Türkiye ile Azerbaycan dostluk ilişkilerinin daha süratli artırılmasında etkili olacağını belirtti. Türkiye'nin, Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu ifade eden Aliyev, Türkiye'nin kendilerine bugüne kadar her alanda yardım ettiğini de vurguladı. Azerbaycan'ın bir çok ülkede büyükelçilik açamadığını, bu yüzden de bazı ülkelerle diplomatik ilişkilerini Ankara'daki büyükelçilik binasından yürüttüğünü anlatan Aliyev, gelecek yıllarda büyükelçilik binalarını tamamlayacaklarını ancak Ankara'daki büyükelçiliğin her zaman kendileri için birinci sırada yer alacağını ifade etti. Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin, ortak bazı projelerle daha da arttığına işaret ederek, Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattının en kısa sürede tamamlanarak bayram havası içinde açılacağını söyledi. Aliyev, sözlerinin sonunda Türkiye-Brezilya maçına değinerek, "Bugün Türk futbolcuları kazanacak, Almanya ile final oynayacak ve finali de kazanacak" dedi.

Konuşmaların sonunda Bilkent Oda Orkestrası bir konser verdi. Açılış töreni kokteyle sona erdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön