HABER

"Azınlıklar sorunu önemli"

ŞANLIURFA (İHA) - İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, "Azınlıklar sorunu, Türkiye'nin AB yolunda aşmak zorunda olduğu önemli bir engeldir" dedi.

MAZLUM-DER tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen İnsan Hakları Kongresi, Şanlıurfa'da başladı. İki oturum halinde gerçekleştirilecek kongrenin ilk toplantısı Şanlıurfa Belediyesi Şair Nabi Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Kongrenin "Çok Kültürlülük, Azınlıklar ve İnsan Hakları" konulu ilk oturumundan görüşlerini belirten MAZLUM-DER Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, azınlıklar meselesinin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Ensaroğlu, "Azınlık hakları sorunu hem adil bir toplumun inşaası için çözmemiz gereken bir insan hakları sorunudur hem de Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda aşmak zorunda olduğu önemli bir engeldir. Zaten azınlıkların hakları, insan hakları kuramından çok, insan hakları politikasının konusu olmakla beraber ulusla, ulus-devletle doğrudan ilişkilidir" diye konuştu.

Türkiye'de azınlıklarla ilgili sorunlar bulunduğunu savunan Yılmaz Ensaroğlu, "Türkiye azınlıklarla ilgili sorunlar nedeniyle dünyanın dikkatlerini fazlasıyla üzerine çeken ülkelerden biridir. Türkiye bugüne değin 'Türkiye'de Lozan Anlaşması ile tanınan azınlıklar dışında azınlık yoktur' resmi görüşü doğrultusunda hareket etmektedir. AB yolunda ilerleyen ve katılım ortaklığı görüşmelerine bir an önce başlamak isteyen Türkiye'nin yerine getirmesi gereken Kopenhag politik kriterleri arasında azınlıkların korunması önemli bir yer tutmaktadır" dedi.

Kongrede, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Fazıl Hüsnü Erdem, AGOS Gazetesi Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Diyarbakır Tabip Odası eski Başkanı Dr. Mahmut Ortakaya ve Avukat Ömer Serdar Kaplan azınlık haklarını anlattılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön