SPOR

CANLI

Aziz Yıldırım: 'Evladım bana bak!'

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı'nın Bayern Münih ile oynadığı THY Avrupa Ligi maçında, Aziz Yıldırım ile anonsçunun diyaloğu büyük ilgi çekti.

Aziz Yıldırım: 'Evladım bana bak!'

Fenerbahçe'nin önceki gün sahasında Almanya'nın Bayern Münih ekibi ile yaptığı THY Avrupa Ligi maçı, ilginç bir ana sahne oldu.

Fenerbahçe Basketbol Takımı'nın yıllarca anonsörlüğünü yapan Mustafa Özben Anadolu Efes'e transfer olunca yerine gelen Güner Başaran, yoğun tempoya dayanamayıp bu sezonun başında görevi bıraktığını açıklamıştı.

Başaran'ın yerine apar topar bulunan 22 yaşındaki yeni anonsçu Mertcan Bilici, Bayern Münih maçında bu görevi henüz ikinci kez yapmanın heyecanını yaşıyordu.

Ancak Aziz Yıldırım, hemen önünde duran Mertcan Bilici'nin yaptığı anonsları beğenmedi. Genç anonsçuyu bir süre sessizce izleyen ancak anonsları beğenmediği surat ifadesinden anlaşılan Yıldırım, bir ara, "Evladım bana bak" diye yanına çağırdı.

Genç anonsçu, hemen Yıldırım'ın yanına koşup, "Buyrun başkanım" dedi. Yıldırım, taraftarların yeterince coşmadığını belirtip daha gür ve heyecanlı biçimde anons yapmasını istedi.

Mertcan Bilici, "Peki başkanım" deyip görev yerine döndü ve anonslarına devam etti. Ancak, yine memnun olmayan Yıldırım, devre arasında tekrar yanına çağırdı ve, "Mikrofonu bana ver" dedi.

Mikrofonu alan Yıldırım ayağa kalkıp, "Sevgili Fenerbahçeliler ben Aziz Yıldırım. Bu maçı kazanmak istiyorsak takımımızı daha güçlü desteklemeniz lazım. Rakip takım atak yaparken de ıslıklayalım. Takımın size ihtiyacı var. Lütfen hep beraber destek olalım. En büyük Fenerbahçe" anonsunu yaptı.

Maçın kalan bölümünde Aziz Yıldırım'ın istediği oldu. Yıldırım'ın anonsuyla coşan taraftarlar takımlarını daha gür bir sesle destekledi ve Fenerbahçe, 15 sayı geriye düştüğü maçı 74-67 kazanmayı bildi.

Sosyal medya bu olayla çalkalandı. İşte o yorumlardan bazıları:

AZİZ YILDIRIM KİMDİR?

Aziz Yıldırım (d. 2 Kasım 1952, Ergani) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanıdır.

Eğitim

lkokul ve lise eğitimini Düzce'de yapmıştır. Düzce'de amatör futbol (Hamidiyespor Kulübünde) oynamıştır. Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir. Düzcespor Kulübünde fahri başkanlık yapmıştır.

Fenerbahçe yöneticiliği

1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetimde görev aldı. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu oldu. 15 Şubat 1998'de yapılan kongrede rakibi Vefa Küçük'ten bir oy fazla alarak başkan seçildi. 1998 yılından beri aralıksız olarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yürütmektedir.

Başkanlığı döneminde futbol takımı ile 6 lig şampiyonluğu 7 lig ikinciliği yaşamıştır. Takım, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline Aziz Yıldırım başkanlığında ulaşmıştır. Başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında lig şampiyonu olmuş, 5'te 5 şampiyonluk yaşamıştır. (2010-11 sezonu)

Başkanlığı döneminde kulüp yatırımlarına büyük önem vermiş, Şükrü Saraçoğlu Stadını parça parça yıkarak yeniden yaptırmış, basketbol takımına yepyeni bir salon yaptırmıştır: Ülker Sports Arena. Düzce Topuk Yaylasında kamp tesisleri yapılmış, Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş, Ankara'da konaklama tesisi yapılmıştır.

Başkanlığı döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü tüzüğünü değiştirmeyi genel kurula sunmuş ve tüzüğün değişmesinde önemli katkısı olmuştur.[3] Yenilenen tüzükle birlikte "Hedef 1 Milyon Üye" projesini başlatmıştır. Bu projeyle birlikte başkanlığı döneminde Fenerbahçe Spor Kulübü, üye sayısını arttırmıştır.

31 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimde rakibi Hulusi Belgü'nün 1144 oy aldığı genel kurulda Aziz Yıldırım 5504 oyla 12. kez sarı lacivertli kulübün başkanlık koltuğuna oturdu ve seçim öncesi yapmış olduğu konuşmada 6 Haziranda ki Şike Davası'nın ardından görevi bırakacağını açıklamıştır.

Şike Davası

Aziz Yıldırım şike davası kapsamında 3 Temmuz 2011'de "Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Şike yapmak" iddiasıyla gözaltına alındı.

Daha sonra savcılık tarafından ifadesi alınan Yıldırım, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl Metris Cezaevinde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Mahkeme kararları

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, şike davası kapsamında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım'ı Süper Lig de ki 13 maçta yargıladı. Bu 13 maçın 6'sından beraat eden Yıldırım'ın, 4 müsabakada şike yapmak, 3 müsabakada teşvik primi vermek suçlarını işlediğine hükmedildi. Mahkeme ayrıca Aziz Yıldırım'a 18 bin 750 gün adli para cezası da verdi. Aziz Yıldırım'ın mali durumunu dikkate alan mahkeme, bu cezanın günlüğü 70 TL'den toplamda 1 milyon 312 bin 500 TL'ye yükseltilmesine ve bu cezanın 20 eşit taksitle ödenmesine karar verdi. Mahkeme, Aziz Yıldırım hakkında "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi.

Mahkeme tarafından toplamda 6 yıl 3 ay hapis cezası, 1 milyon 312 bin 500 lira para cezası ve sportif olarak çeşitli cezalara çarptırılan Yıldırım, kararı temyiz etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi 17 Ocak 2014 tarihinde hakkındaki hükümleri onadı.

Hükmün infazını gerçekleştirecek olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz eden Yıldırım'ın itirazı 23 Haziran 2014 tarihinde mahkeme tarafından kabul edildi. Buna göre Aziz Yıldırım'ın infazı durdurulmuş ve yeniden yargılanmasına karar verilmiştir.[11]

Mahkemenin Aziz Yıldırım ile ilgili şike ve teşvik primi kararları: (Kararlar Yargıtay tarafından onanmış ve hüküm kesinleşmiştir.)

Fakat, daha önce de belirtildiği gibi, Aziz Yıldırım’ın yeniden yargılama talebi 23 Haziran 2014 tarihinde kabul edildi. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yaptığı başvuruları karara bağladı. Mahkeme, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl hakkında, "ileride telafisi imkansız zararlara sebebiyet vermemek" açısından "yeniden yargılama ve infazların erteleme" kararı verdi.

Bunun üzerine Trabzonspor ve Bucaspor, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdulah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "Yeniden yargılama" ve "İnfazın ertelenmesi" taleplerinin kabul edilmesi kararına itiraz ettiler. Bu itirazları 1 Eylül tarihinde karara bağlayan mahkeme, Trabzonspor ve Bucaspor'un itirazlarını reddederek, dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 29 Eylül 2014 tarihinde itirazı değerlendirip reddeden 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın ve diğer sanıkların yeniden yargılanması kararını kesin hükme bağlamış oldu. Dosya 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderildi

13 Ocak 2015'te yeniden yargılanmasına başlanan Aziz Yıldırım, 9 Ekim 2015 tarihindeki 6. duruşmada beraat etmiştir. Ayrıca yargılamayı yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önceden kapatılmış olan Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını da iptal etmiştir. Böylelikle Azız Yıldırım, hakkındaki tüm suçlamalardan suçsuz bulunmuştur

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler