Babacan: AB süreci siyasi atmosferden bağımsız sürmeli

Brdo - AA- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB reform sürecinin siyasi atmosferden bağımsız olarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

AB dönem başkanı Slovenya'nın ev sahipliğinde Brdo kentinde düzenlenen "Gymnich" tipi AB gayri resmi dışişleri bakanları toplantısına katılan Babacan, temasları hakkında Türk gazetecilerine açıklamalarda bulundu.abacan, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile yaptığı görüşmede, Türkiye'deki reform süreci, Kıbrıs konusu ve müzakere sürecini ele aldıklarını belirtti. Babacan, Olli Rehn'in AB reform süreci çerçevesinde Vakıflar Yasası'nın hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini bildirdi.

AB reform sürecine büyük bir kararlılıkla devam edilmesinin önemine işaret eden Babacan, "AB reform süreci siyasi atmosferden bağımsız olarak devam etmeli. Bu konuda moral bozukluğuna yer yok. Asla ara vermeden devam ettirmek, sebat ve sabır önemlidir" dedi.

Babacan, reform süreci çerçevesinde "bundan sonraki en önemli adımın" Türk Ceza Kanunu'ndaki 301. madde olduğunu belirterek, "Nasıl değil, ne zaman? sorusunun önemli olduğunu" söyledi.Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerin ardından yeni bir ortam olduğunu belirten Babacan, "Kıbrıs sorununun çözümünde tabii ki BM parametreleri esas alınacaktır" dedi.

AB'nin Kıbrıs konusunda artık tarafsız bir rol üstlenemeyeceğini kaydeden Babacan, sorunun çözümünde zeminin BM olduğunu ifade etti. Babacan, "Biz Türkiye olarak bedel ödedik. 8 faslın açılmamasını göze aldık" diye konuştu.