HABER

Babacan: "Nalbantyan'la görüşebilirim"

Babacan: "Nalbantyan'la görüşebilirim"

Ankara (AA)- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Davos toplantıları çerçevesinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'la görüşebileceğini söyledi.

Babacan, Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısına katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasına hareketinden önce Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Bu yılki Davos toplantısının en önemli konusunun "küresel ekonomik kriz" olduğunu belirten Babacan, bu konuyla ilgili çok sayıda oturumun yapılacağını ifade etti.

Babacan, küresel ekonomik krizin yanı sıra toplantıda Orta Doğu başta olmak üzere pek çok dış politika konusunun da tartışılacağı paneller olacağını bildirdi. Babacan, 3-4 gün boyunca Davos'ta, "Avrupa'nın Dünyadaki Konumu", "NATO'nun geleceği", "Orta Doğu", "İran" ve "Pakistan ve Komşuları" konulu panellere katılacağını ve konuşmalar yapacağını söyledi.

Hem bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla hem de uluslararası kuruluşların başkanlarıyla çok sayıda ikili görüşme yapacağını da belirten Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yarın Davos'a geleceğini ve onun da yoğun temasları olacağını vurguladı. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Davos toplantıları, çok kısa bir zamanda çok sayıda muhatapla görüşme yapabilmek için ve aynı zamanda dünya gündemindeki önemli konuların çok üst seviyede katılımcılarla tartışıldığı, önemli bir ortam, platform. Bu seneki toplantıların da Türkiye'nin bakış açısını ortaya koyması açısından da güzel bir fırsat sunacağını düşünüyorum."

Babacan, Davos toplantıları çerçevesinde Ermenistan'la bir temasın olup olmayacağının sorulması üzerine, "Şu an için Sayın Başbakanımızın, Cumhurbaşkanı Sarkisyan'la planlanmış bir görüşmesi söz konusu değil" dedi.

Babacan, kendisinin ise Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'la görüşebileceğini ancak henüz teyit edilmiş bir saat olmadığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön