HABER

Babacan: Tek haneli enflasyon ihtimali yüksek

Ankara (AA)- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bu yıl sonunda enflasyonun tek haneli kalma ihtimalinin, çift haneye göre daha yüksek görüldüğünü söyledi.

Babacan, enflasyonun yıl sonunda tek haneli olarak gerçekleşmesi ihtimalinin, yüzde 50'nin oldukça üzerinde olduğunu vurguladı. Ekonomideki en olumsuz gelişme gibi gözüken cari açık konusunu yakından takip ettiklerini, ancak yapısal olan bu sorunun çok abartılmaması gerektiğini kaydeden Babacan, "Hiç endişelenmemeliyiz, korkacak bir şey de yok demiyoruz ama bu kadar yaygara kopartıldığı kadar, önemli bir sorun olduğunu da düşünmüyoruz açıkçası" şeklinde konuştu.

Cari açık üzerinde enerji fiyatlarındaki artışın önemli olduğunun altını çizen Babacan, "2002'den bu yana enerji fiyatlarındaki artışın sadece bize bugün için getirdiği ek maliyet 13-14 milyar dolardır" dedi.

Türkiye'nin cari açığının 30 milyar dolar civarında olacağını belirten Babacan, bu açığın yarısının enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını vurguladı. Babacan, enerji fiyatlarının yanı sıra, makine ve teçhizat ithalatının da bu yıl 23 milyar dolara doğru gittiğini belirterek, bunun da açık üzerinde etkili olduğunu, bu açığın AB'ye yeni üye diğer ülkelerde de yaşandığını kaydetti.

Babacan, Merkez Bankası Başkanının, seçim yılında enflasyon riskine karşı faiz silahının kullanılabileceğine ilişkin açıklaması konusuna ilişkin olarak ise şunları söyledi: "MB'nın özellikle yazılı raporlarına, Para Politikası Kurulu tartışmalarının yer aldığı özet bilgileri dikkatle okumamız gerekiyor. MB ile ile ilgili sözel beyanlar, sorular karşısında verilmiş beyanlar, bazen Merkez Bankasının kurumsal duruşunu göstermeyebiliyor. Merkez Bankası artık bir kişinin iki dudağı arasından çıkan sözlerle karar veren bir kurum değil. Artık Para Politikası Kurulu var. Kararlar Para Politikası Kuruluna geliyor ve burada tartışılıyor ve burada oylamayla karar veriliyor."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler