Babalar velayet hakkı için birleşti

Dünyanın birçok ülkesinde çocuklar boşanma halinde annelerine verilir.

Babalar velayet hakkı için birleşti

Kadının çocuğa daha iyi bakacağı düşünülür. Fransa'da bu uygulamaya isyan eden babalar, ses getiren eylemlerle dikkat çekmeye çalışıyor. Loren bölgesinin Forbach mevkiindeki Schlossberg Kulesi tarihte pek çok olaya tanıklık etti.

Ancak şimdiye kadar hiç iki çaresiz baba tarafından işgal edilmemişti. Patrick ve Frederic polisle başlarının belaya girmesi pahasına kuleyi kapatmakta kararlılar.Fredrick Foroughi, "Çocuklarımıza olan sevgimizi haykırmaktan başka çaremiz yok. Kuleye, duygularımızı göstermek için tırmanacağız” diyor. Bu ikili, Fransa'da gittikçe büyüyen ‘babalar hareketi'nde yer alıyor. Boşandıktan sonra çocuklarının velayet hakkı ellerinden alınan babalar seslerini duyurmaya çalışıyor.Oğlu için mücadele ediyor Patrick Lamy, dokuz yaşındaki oğlu Allessio'yu ayda iki kez görebiliyor. Ama bu ona yetmiyor. Patrick, "Kendimi berbat hissettiğimde resimlerine bakıyorum. Yüreğim hopluyor ve onun için mücadele etmek zorunda olduğumu hissediyorum. Oğlum benim her şeyim. O benim bir parçam. Onsuz yaşamayı tahayyül edemem. O bana yaşama sevinci ve mutluluk veren tek insan” diyor. Patrick karısı tarafından terk edildiğinde evini satmak zorunda kalmış. Buhran geçirmiş ve otobüs şoförlüğünü de bırakmış. Oğlunu çok ender görebilmek onu mahvediyor. Yakındaki bir okula gitmesine rağmen annesi Alessio'nun öğle yemeğini babasıyla yemesine izin vermiyor.

Öfke ve hüsran eski eşiyle olan ilişkisini iyice zedelemiş. Onunla doğrudan görüşmek istemediği için, Alessio'nun dönüşümlü olarak bir hafta annesinde, bir hafta da kendisinde kalması talebiyle mahkemeye başvurmuş.

Dönüşümlü velayet uygulamasıBu uygulamayı başlatan ilk Avrupa ülkesi Fransa. Yasa 2002 yılından bu yana yürürlükte. Fransa, anne – baba eşitliğinde öncü olmayı hedefliyor. Avukat Marie-Hélène Mathioudakis, dönüşümlü velayet uygulamasına karşı olan annelerin davalarını üstleniyor.Mathioudakis, "Çocuklar sık sık taşınmak zorunda kalıyor. Okul değiştirmeleri de gerekebiliyor. Onlardan bir de devamlı tartışan ve yepyeni hayatlar kuran anneleri ile babaları arasında mekik dokumasını beklememek gerekir. Bu onlara ağır gelir” diyor. Onun durumunda olan diğer babalar gibi Patrick de bu görüşe katılmıyor. Onlar, çocuğun ancak anne ve babasıyla devamlı temas halinde düzenli bir hayat sürdürebileceği görüşündeler.'Babalara da ihtiyaç var!'

Ancak Fransız adaleti çoğu zaman bu görüşe katılmıyor. Davaların yüzde 80'inde tam velayet hakkı anneye veriliyor. Patrick ve Fredrick de velayet davasını kaybetmiş.Fransa Hakimler Birliği'nden Pascal Montfort, "Çoğu Fransız ailesinde, boşanmalarda çocuğa annenin daha iyi bakabileceği varsayılır. Neticede hâkim de önyargıları olan bir insan. Aynı zamanda hâkimin bütün davaları ayrıntılarıyla incelemeye vakti olmaz. Bu nedenle de yerleşik uygulamada karar kılar” diyor.

Patrick ve Fredrick, babaları ile görüşemeyen çocukların da mutsuz olduğunu düşünüyor. Ellerindeki pankartta, ‘Çocuklarımızın anneleri kadar babalarına da ihtiyaçları var' yazılı.

© Deutsche Welle TürkçeDW/SD/AG/BÖ/NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Baba lafını duydummu üzülüyorum pislik babam vardırda..
Diğer Haberler