Yemen'de Güney Geçiş Konseyi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirdi

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi, 4 gün süren çatışmalar sonucunda Aden'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirdi. Yemen Dışişleri Bakanlığı, resmi olarak BAE'yi darbeyi desteklemekle suçladı. Öte yandan Suudi Arabistan yönetimi, Yemen hükümeti ve geçici başkent Aden'deki taraflara acil toplantı çağrısında bulundu.

 Yemen'de Güney Geçiş Konseyi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirdi

BAE destekli Hizam Emni kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hizam Emni güçleri, stratejik devlet kurumları ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kontrolünü ele aldı.

Yetkililerin ve komutanların Suudi Arabistan'a ait zırhlı bir araçla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan ayrıldığı ve kentin kontrolünün tamamen Hizam Emni güçlerine geçtiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı korumalarının teslim olduğu, tarafsız kalan bazı birliklerin ise Güney Geçiş Konseyi'ne bağlılıklarını açıkladığı ifade edildi.

Bölgedeki AA muhabirinin bildirdiğine göre, kentte çatışmalar da sona erdi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ikamet eden Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki meşru hükümeti düşürme girişiminde bulunan BAE destekli Güney Geçiş Konseyi bünyesindeki Hizam el-Emni birlikleri, çarşamba gününden beri Aden'de hükümet güçleriyle savaşıyordu. Çatışmalarda aralarında sivillerin de bulunduğu en az 25 kişi ölürken, onlarca kişi de yaralandı.

Yemen'de 2011'de başlayan halk ayaklanmaları sonrasında, Kuzey ve Güney Yemen'in birleştiği 1990 yılı öncesindeki "ayrılık" fikirleri yeniden gündeme gelmiş ve "Güney Hareketi" adı altında ayrılıkçı bir hareket oluşmuştu.

YEMEN HÜKÜMETİNDEN BAE'YE DARBE SUÇLAMASI

Yemen Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabında Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed el-Hadrami tarafından yapılan açıklamada, BAE'den tüm ülkede isyancılara yaptığı maddi ve askeri desteği derhal sonlandırması istendi.

Hadrami, "Güney Geçiş Konseyi tarafından Aden'e ve devlet kurumlarına bugün yapılan bir darbedir." ifadelerini kullanarak, gelişmelerin açık bir şekilde BAE'nin de bünyesinde yer aldığı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hedeflerine aykırı olduğunu vurguladı.

SUUDİ ARABİSTAN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI YAPTI

Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı açıklamada "Suudi Arabistan, geçici başkentteki gelişmeleri endişeyle izlemektedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Aden'de çıkan anlaşmazlıklardaki tüm tarafların Suudi Arabistan'da toplanma çağrısı yapıldı.

İran tarafından desteklenen "terörist Husi milisleri ve diğer terör örgütlerine" karşı konulmasının önemine işaret edilen açıklamada, anlaşmazlıkların tartışılması, aklı selimin galip gelmesi, ayrılığın terk edilmesi için diyaloğun gerekli olduğu kaydedildi.

Öte yandan Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu tarafından yapılan çağrıda, Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı teşkilatların Aden'deki kontrol ettikleri noktalara çekilmeleri istendi.

Ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Hizam Emni güçlerinin Aden'i kontrolü altına almasının ardından böyle bir açıklamanın gelmesi dikkati çekti.

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden siyasi gözlemciler, BAE'nin birkaç gün önce Yemen'den çekileceğine ilişkin açıklamaları sonrasında Hizam Emni güçlerinin Aden'deki operasyonu başlatarak kenti kontrolü altına almalarının önceden planlanmış bir strateji olduğunu ve gelişmelerden BAE'nin sorumlu olmadığı algısının verilmek istendiğini dile getiriyor.

(AA / İHA)

Okuyucu Yorumları 2 yorum
Ey gidi araplar, siz akıllanmazsınız....Akıllanmadığınız gibi, milletimizi de kendinize benzettiniz.Siz değil misiniz bizi zamanında sırtımızdan bıçaklayan?!?!
ABD destekli bae destekli güney geçiş konseyi yıllardır yemende iran destekli milislere karşı savaş veriyor. bu savaşta allah kâfir suudi Arabistan'ı ve birleşik arap emirliklerini dostları ve akrabaları İsrailoğulları ve abd yle birlikte kahretsin. amin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler