HABER

Bafa Gölü'nde balık ölümleri

AYDIN (İHA) - Aydın'ın Söke ve Milas ilçeleri arasındaki Bafa Gölü'nde binlerce ölü balık karaya vurdu. Dün gece saatlerinden itibaren başladığı sanılan balık ölümleriyle karşılaşan köylüler, şaşkınlık yaşadı.

Sabah saatlerinde kıyıya vurmuş özellikle yavru balıkları gören halk durumu yetkililere ihbar ederek, sorunun çözümü için yardım istedi. Muğla İl Tarım Müdürlüğü'nden gelen yetkililer, ölümlerinde suda sonbahar aylarında oluşan 'alk patlaması' adı verilen, 'suda azotun çoğalıp, azalan oksijeni sudaki planktonların yoğun olarak tüketmesi sonucunda, balıkları kendilerini karaya vurması olabileceğini' söyledi. Her yıl zaman zaman görülen balık ölümlerinin bu yıl çok yoğun bir şekilde görülmesini ve binlerce balığın karaya vurmasını Bafa Gölü kıyısında bulunan Kapıkırı Köy sakinleri sıradan bir olay olarak görmüyor. Kapıkırı Köyü'nde turistik motel işleten Muammer Çakır, normal şartlarda da gölün kirliğinden dolayı ağır bir kokunun hakim olduğunu dile getirirken, köy muhtarı Veli Çakır ise ölümlerin Menderes'ten gelebilecek zehirli suların veya Dalyan mevkiinde bulunan balık üretim çiftliklerinde havuzların temizliği sırasında kullanılan kimyasallardan kaynaklanabileceğini söyledi.

15 yıldır Kanada'dan Bafa Kapıkırı Köyü'ne tatil için geldiğini söyleyen Bafa Gölü gönüllüsü Prof. Dr. Cemal Yalımpala, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını ve balıkçıl kuşların dahi ölü balıkları yememelerinin dikkatlerini çektiğini söyledi. Köylüler, Bafa Gölü ile Menderes Nehri arasında kurulan bentten dolayı suda hava dolaşımı olmayışının, sudaki oksijen miktarını azalttığına dikkat çekti. Milas İlçe Tarım Müdürlüğü yetkileri, sudan aldıkları numuneleri incelemeye alacaklarını, ve balık ölümlerinin gerçek sebebini araştıracaklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön