HABER

Bafa Gölü'ndeki balık ölümleri

AYDIN (İHA) - Aydın'ın Söke ve Muğla'nın Milas ilçeleri arasındaki Bafa Gölü'nde 8 Ekim Pazar akşamı ve 9 Ekim Pazartesi günleri meydana gelen balık ölümlerinin 'alg patlaması' diye tabir edilen ve sonbahar mevsiminde doğal olarak gerçekleşen 'Sudaki oksijenin azalması olayı' sonucu oluştuğu bildirildi.

Aydın ve Muğla illerinin Çevre ve Tarım müdürlüklerince el konulan olayda, Bafa Gölü'nde ölen balıklardan ve gölün değişik noktalarından toplanan numuneler, laboratuar ortamında incelemeye alınmıştı. Aydın İl Çevre Müdürü Veli Yorgalı, çevre bakımından Bafa Gölü ve çevresinde denetimlerin devam ettiğini, şu ana kadar balık ölümlerine neden olacak kirliliğe rastlanılmadığını söyledi. Tarım Bakanlığı'na ait laboratuarda yapılan tahlillerden elde edilen sonuçlarla ilgili bilgi veren Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, ilk etapta ölümlerin 'alg patlaması' adı verilen oksijen yetersizliğinde kaynaklandığının ve bu olayın önceki yıllarda küçük çaplı meydana geldiğini ifade etti. Tarım Bakanlığı tarafından yapılan analizler sonucu tutulan raporda; ölümlerin daha önceki günlerde meydana geldiği, dalganın etkisiyle ölen balıkların kıyıya vurduğu, şu anda ölüm olaylarının devam etmediği, ölümlerin yoğun olarak görüldüğü Kapıkırı Mevkiinde ise mevsime bağlı olarak alg olayının daha fazla görüldüğü, aynı zamanda Muğla Halk Sağlığı Laboratuarı'nda da yapılan inceleme sonucunda sudaki oksijen miktarının normal değerlerin çok fazla altında bulunduğu bildirildi.

Su ürünleri Yüksek Mühendisi Hakkı dereli tarafından tutulan iki sayfalık raporun sonuç bölümünde ise "Önceleri Büyük Menderes Nehri'nden aldığı sular sayesinde esu girdisi ve sirkülasyonu sağlanan ama 1985 yılından itibaren bu özelliğini yitiren Bafa Gölü'nde balık ölümlerinin 'alg patlaması' olarak da nitelendirilen bitkisel mikroorganizmaların aşırı üremesi ve daha sonra gerçekleşen bir dizi reaksiyondan kaynaklandığına kanaat getirilmiştir. Bu aşırı üreme ise 'Sonbahar karışımı' veya azot ve fosfor girdileri nedeniyle oluşmuştur. Gözlemler, kimyasal ve mikrobiyolojik su analizleri neticesinde göldeki balık ölümlerinin artışından ve bu artışa bağlı bir dizi reaksiyondan kaynaklandığına tarafımdan kanaat getirilmektedir" ifadelerine yer verildi. Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Bafa Gölü'nde şu anda doğal hayatın normale döndüğünü ancak gözlemlerin devam ettiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön