HABER

Bağış, Madrid’de AB için destek isteyecek

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, 1 Ocak'ta AB Dönem Başkanlığını devralan İspanya’nın başkenti Madrid’de yarın Dışişleri Bakanı Moratinos ile bir araya gelecek.

“Kürt açılımı”nın da gündeme geleceği belirtilen görüşmelerde Bağış, AB sürecinin hızlandırılması için İspanya'dan destek talep etmesi bekleniyor.

Madrid’te Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve AB İşleri Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido ile bir araya gelecek olan Bağış'ın görüşmelerinde Türkiye’nin AB sürecinin hızlandırılması ve Türkiye tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen reformlar üzerinde durulacak.

“Kürt Açılımı”nın da gündeme geleceği belirtilen görüşmelerde Bağış bu konuda atılan ve atılması planlanan adımlara ilişkin bilgi vermesi de bekleniyor.

Madrid’deki Elcano Kraliyet Enstitüsü’nde Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin bir konuşma da yapacak Bağış, Cumartesi günü Türkiye’ye dönecek.

Türkiye’nin AB üyelik hedefine en çok destek AB ülkelerinden İspanya’nın Dışişleri Bakanı Moratinos, geçtiğimiz günlerde hükümetinin desteğini teyit ederken İspanya Başkanlığı sırasında müzakerelerin hızlandırılması için çaba gösterecekleri mesajını da vermişti.

ANKA

Geri Dön