HABER

Bağış'tan Hrant Dink için mesaj

Egemen Bağış, Hrant Dink'in ölümünün üçüncü yılında bir mesaj yayımlayarak, hükümet olarak bütün çabalarının Türkiye'nin artık bir faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkması olduğunu bildirdi.

ANKARA (A.A) - Bağış, yazılı mesajında, Hrant Dink'in hoşgörü, demokrasi, barış ve Türkiye'nin her alanda AB standartlarını yakalaması için yaşam boyu verdiği mücadeleyi örnek bir mücadele olarak gördüklerini belirterek, şunları kaydetti.

"Hrant Dink, başkaları gibi kendi kimliği üzerinden politika ve sömürü yapmadı. O, kendi ülkesinde farklılıklarıyla her bir vatandaşın huzur içinde bir arada yaşaması fikrine inandı, bunun için çabaladı. Hükümet olarak bütün çabamız, karanlık odalarda yazılan senaryoların açığa çıkması, Türkiye'nin artık bir faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkmasıdır. Hukuk dışı yapılanmalarla kararlı mücadelemizin temel hedefi de budur."

Bu mücadelenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürütülen Milli Birlik ve Kardeşlik Projesiyle daha da güçlendirildiğini belirten Bağış, sadece karanlıkların aydınlanmasını değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşlarının eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğu bir barış ve kardeşlik ortamını sağlamak istediklerini kaydetti.

AB üyelik sürecinde yapılan reformların da bu açılımın en önemli yapı taşı olduğunu belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Bizim çabamız, ülkemizde tek bir vatandaşımız dahi kendisini ürkek bir güvercin gibi görmesin, her bir vatandaşımız bir güvercin kadar özgür olsun. Demokratik açılım sürecindeki Milli Birlik ve Kardeşlik projemiz de, AB üyelik sürecimiz de bu nedenle vazgeçilmezdir. Farklılıklarıyla bir arada barış ve huzur içinde yaşayan, daha hoşgörülü, daha demokratik, daha renkli bir Türkiye için mücadele eden Hrant Dink'i bugün bir kez daha şükran ve saygıyla anıyorum."

Geri Dön